23 listopada
czwartek
Adelii, Klemensa, Felicyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Musimy pamiętać

Ocena: 0
1699

Zbliża się stulecie rewolucji bolszewickiej. Choć dobiega końca wiek komunizmu – ani jego zbrodnie, ani jego zamiary nie zostaną potępione. Czym bowiem był komunizm? Próbą „ruszenia z posad bryły świata”, przekreślenia porządku stworzenia i zbudowania świata od nowa: bez religii, bez ojczyzny i tradycji, bez rodziny i własności. Ta próba kosztowała życie milionów ludzi. Sama kolektywizacja na Ukrainie, której drogę torowało świadome zagłodzenie ukraińskich chłopów, pochłonęła życie pięciu milionów ludzi. Engels z całkowitym spokojem pisał jeszcze w 1849 r., że nadchodząca wojna „zmiecie z powierzchni ziemi nie tylko reakcyjne klasy i dynastie, lecz równiez? całe reakcyjne narody, a to jest takz?e poste?p”. To co stało się potem, było od początku wpisane w rachunek.

Przywódcy antykomunistycznego oporu nie stali się natomiast bohaterami europejskiej pamięci, ani Denikin, ani Piłsudski, ani Mannerheim, ani żołnierze NSZ, ani hiszpańscy karliści. Komuniści zawsze przedstawiali tych, którzy im się zbrojnie przeciwstawili, w najlepszym razie jako ludzi motywowanych ślepą wrogością, strachem albo uprzedzeniami. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 45 (631), 5 listopada 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 listopada 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. W latach 2005-2007 marszałek Sejmu.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły