29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na lekcji francuskiego

Ocena: 0
2452
Kolega pokazał mi fragment e-maila od swego znajomego, Polaka, który mieszka z rodziną we Francji. Dzieci chodzą do francuskich szkół. Rodzice się cieszą, że od nowego roku syn będzie mógł kontynuować edukację w szkole katolickiej. Syn też się cieszy, powiedział: „Wreszcie nauczyciele nie będą mi mówić, że Bóg nie istnieje”. Córka, piętnastolatka, też nie ma lekko. Na lekcji francuskiego musiała przerabiać lekturę o chłopcu, który na swoje szesnaste urodziny rozbił świnkę skarbonkę, by za uzbierane pieniądze pójść do prostytutki przeżyć inicjację seksualną. Nauczycielka oznajmiła uczniom, że ona wolałaby, aby jej syn przeżył inicjację seksualną z profesjonalistką, a nie z jakąś szkolną koleżanką, która niczego go nie nauczy. To nie żart! Co więcej, to nie jest koniec, ale początek lewackiego marszu przez instytucje edukacji i kultury. W Polsce szkoła publiczna zaczyna powoli kroczyć w takim właśnie kierunku. Tego jeszcze nie widać wyraźnie, ale jeśli nie chcemy, aby nasze pociechy słyszały podobne „mądrości” jak dzieci we Francji, to trzeba reagować już teraz. Trzeba interesować się tym, czego uczą się dzieci, począwszy od przedszkoli. Czy przypadkiem nie wciska się im rozwiązłych antychrześcijańskich ideologii pod płaszczykiem wychowania do tolerancji, otwartości itp.

Znajomi Włosi, mający dzieci w wieku szkolnym, mówią mi, że niektórzy rodzice zaczynają się budzić z letargu. Dostrzegają, że to, czego ich dzieci uczą się w szkole, nie zawsze jest dobre i bezpieczne. Zaczynają rozumieć, że muszą się bardziej interesować szkolnymi programami i zadawać nauczycielom konkretne pytania. Naprzeciw tej potrzebie wychodzi Kościół. Na przykład w rzymskich parafiach organizowane są spotkania ze specjalistami różnych dziedzin, którzy tłumaczą rodzicom, na czym polegają współczesne ideologie, na czele z gender. Włoski dziennik katolicki „Avvenire” wydał dodatek „Gender – wielkie kłamstwo”. Swoją drogą, może polska prasa katolicka mogłaby się podjąć wspólnego wydania takiego dodatku. W jednym z artykułów opublikowanych przez „Avvenire” czytamy: „Przemodelować fundamenty ludzkiej seksualności, zatrzeć «męskość» i «kobiecość», aby wprowadzić irrealność przyjemności według zasady: «użyj i wyrzuć», bez korzeni, bez więzi i bez etyki – to wszystko odpowiada precyzyjnej idei konsumpcji maskowanej projektem ideologicznym”. W innym artykule pokazane jest, jak w ostatnich dwóch latach nasiliły się próby – przy niewiedzy rodziców – narzucenia ideologii LGBTQ (lesbijki, geje, biseksualiści, transseksualiści, queer – od ang. dziwaczny) szkolnym programom. Autor tekstu zauważa jednak, że „po pierwszym okresie dezorientacji rodziny zaczynają być świadome niebezpieczeństw i przy różnych okazjach wyrażają swój zdecydowany sprzeciw”. I o to właśnie chodzi. Budzić świadomość, pokazywać fakty, uodparniać na wszelkie manipulacje, jakie w Polsce widzieliśmy, na przykład przy okazji przepchnięcia tzw. ustawy antyprzemocowej, którą podpisał prezydent Komorowski. Pod pretekstem walki z przemocą wciśnięto genderową ideologię do polskiego prawa.

Gender jest realnym zagrożeniem dla przyszłości naszych dzieci. Dlatego jest tak ważne, że na ten temat wypowiada się także papież Franciszek. Podczas jednej z ostatnich audiencji ogólnych papież stwierdził: „Zastanawiam się, czy tak zwana teoria gender nie jest także wyrazem jakiejś frustracji i rezygnacji, która ma na celu zatarcie różnicy seksualnej, ponieważ nie potrafi już sobie z nią poradzić”. Po czym wskazał na kontekst plenienia się ideologii gender: „Zastanawiam się, czy powszechny kryzys zaufania do Boga, który sprawia, że zapadamy na chorobę kapitulacji przed niedowiarstwem i cynizmem, nie jest też powiązany z kryzysem przymierza między mężczyzną a kobietą”. Interesujmy się szkolną edukacją naszych dzieci, aby przygotowywały się do budowania zdrowych relacji międzyludzkich, do podejmowania odpowiedzialności małżeńskiej i rodzinnej.

Dariusz Kowalczyk SJ
dkowalczyk(at)jezuici.pl
Idziemy nr 17 (500), 26 kwietnia 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter