28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na niemiecką modłę

Ocena: 0
3139
Dobrze, że Synod Nadzwyczajny dobiegł końca – tak zareagowało wielu niemieckich katolików. I odetchnęło z ulgą na wieść o tym, że końcowe Relatio z prac synodalnych zostało przegłosowane. I to w takiej formie, która nie zmienia dotychczasowego nauczania Kościoła.

Dla wielu wierzących katolików z obszaru niemieckojęzycznego, którzy naprawdę kochają Kościół i jego naukę, Synod Biskupów o rodzinie stanowił niemały szkopuł z uwagi na postulaty niemieckojęzycznych hierarchów biorących w nim udział. A że tak właśnie będzie, wiadomo było już od dawna. Nie jest żadną tajemnicą, że kilku najwyższych hierarchów Kościoła w Niemczech od lat walczy o zmianę Magisterium w kwestii osób rozwiedzionych żyjących w powtórnych związkach, a ostatnio również osób żyjących w związkach jednopłciowych.

Już w latach dziewięćdziesiątych kardynał Walter Kasper usilnie – i zresztą bezskutecznie – zabiegał u ówczesnego papieża Polaka o danie posłuchu jego postulatom dotyczącym udzielania Komunii Świętej osobom z cywilnych związków. Postulatom tym nie tylko sprzeciwiał się, ale i nie poświęcał im zresztą uwagi również kard. Ratzinger, najpierw jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, a następnie jako papież. W Kościele niemieckim postanowiono zatem działać na własną rękę. I tak, dokładnie rok temu, archidiecezja fryburska kierowana przez abp. Roberta Zollitscha, byłego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, wydała wytyczne co do udzielania Komunii Świętej na mocy tzw. „decyzji sumienia” osobom żyjącym w powtórnych związkach. Abp Zollitsch skomentował ten krok jako głos w dyskusji prowadzonej w tym czasie przez niemiecki Episkopat.

Na międzynarodowej kościelnej scenie temat odżył podczas ostatniego konsystorza w lutym bieżącego roku, na którym kardynał Kasper ponownie przywołał swoje postulaty dotyczące komunii dla rozwodników. Wtedy wiadomo już było, iż temat ten pochłonie wszystkie inne, zresztą ważniejsze, zagadnienia dotyczące rodziny na planowanym Synodzie, dziś już zakończonym.

Również wypowiedzi innego niemieckiego hierarchy, Reinharda Marxa, obecnego przewodniczącego niemieckiego Episkopatu i członka „grupy ośmiu” doradzających papieżowi kardynałów, nie pozostawiły żadnych złudzeń. Kardynał Marx podczas Synodu otwarcie stwierdził na konferencji prasowej, iż większość niemieckich biskupów popiera postulaty kardynała Kaspera. Potwierdza to złożona przez niego deklaracja niemieckich hierarchów, popierających udzielanie Komunii Świętej osobom z powtórnych związków, w przypadku, gdy wyrażają żal z powodu zaistniałej w ich życiu sytuacji i chęć przystąpienia do sakramentu. Następnie opowiadał o wartości związku dwóch homoseksualistów żyjących ze sobą od 35 lat i wzajemnie się o siebie troszczących, którzy tym samym mogą żyć Ewangelią. Tym jednak, co najbardziej zaszokowało w jego wypowiedziach, jest oświadczenie, iż doktrynę Kościoła można różnie interpretować i rozwijać. Niestety, głosy sprzeciwu kardynała Gerharda Müllera, prefekta Kongregacji Nauki Wiary czy kardynała Waltera Brandmüllera pozostały niemal bez echa.

I kiedy wielu niemieckich katolików, którzy nie chcą Kościoła reformować ani unowocześniać, zaczęło w wyniku doniesień z Synodu tracić horyzont przed oczami, pojawił się mocny głos sprzeciwu przewodniczącego polskiego Episkopatu, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Odbił się głośnym echem w niemieckojęzycznych mediach. Wierzącym zrobiło się nieco lżej na sercu, poczuli, że Kościół jest wspólnotą, której nie da się tak łatwo zmonopolizować. Posypały się głosy innych hierarchów, dających konkretną nadzieję na to, że Kościół będzie trwał przy nauce Chrystusowej. Pozostał jedynie żal, że nie można już usłyszeć w tej sprawie niegdyś tak mocnego i stanowczego głosu jednego z największych Niemców, emerytowanego papieża Benedykta XVI.

Stefan Meetschen
Autor jest dziennikarzem niemieckiego tygodnika die Tagespost
Idziemy nr 43 (475), 26 października 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter