29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Naprawianie Kościoła po niemiecku

Ocena: 4.7
1213

Nie milkną echa raportu opublikowanego przez archidiecezję Monachium i Fryzyngi w sprawie wykorzystywania nieletnich przez niektórych duchownych, który odpowiedzialnością za zaniedbania obarczył m.in. emerytowanego papieża Benedykta XVI. Z jednej strony wciąż pojawiają się mocne głosy w obronie papieża seniora, z drugiej – propozycje „naprawienia” trudnej sytuacji, w jakiej od czasu publikacji kolejnych raportów o nadużyciach znalazł się Kościół w Niemczech. Benedykta XVI bronią wysocy hierarchowie Kościoła, dziennikarze, publicyści. Kard. Camillo Ruini, wieloletni przewodniczący włoskiego Episkopatu i emerytowany wikariusz generalny diecezji rzymskiej, podkreśla, że Benedykt XVI zrobił wiele jako kardynał i jako papież, aby „wykorzenić plagę pedofilii wśród duchownych”. Podobnie wypowiada się kard. Ludwig Gerhard Müller, który stwierdził: „Znam Ratzingera od dziesięcioleci w jego intelektualnej uczciwości i moralnie bezpiecznym osądzie”. Z kolei kard. Christoph Schönborn, były wieloletni przewodniczący austriackiego episkopatu, twierdzi, że „jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Joseph Ratzinger był bardzo zaangażowany w wyjaśnienie problemu nadużyć”. A dyrektor programowy watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji Andrea Tornielli krytykuje jednostronność raportu: „Eksperci zbadali okres od kard. Faulhabera do kard. Marxa”, ale „cztery i pół roku Ratzingera na czele archidiecezji bawarskiej zdominowało komentarze”. Dodał, że dyskusje wokół raportu nie mogą sprawić, „że zapomnimy czy wymażemy to wszystko, co Joseph Ratzinger zrobił w ostatnich latach pontyfikatu Jana Pawła II, a potem jako papież w sprawie nadużyć”.

Tymczasem w Niemczech trwa dyskusja również o tym, jak zapobiec dalszym przypadkom wykorzystania nieletnich przez duchownych oraz jak zatrzymać w Kościele wiernych, którzy po każdorazowej publikacji raportu masowo odchodzą ze wspólnoty Kościoła. Jak pokazały ostatnie badania przeprowadzone przez chrześcijańską agencję prasową Idea, w roku 2021 oba Kościoły – katolicki i protestancki – opuściło dużo więcej wiernych niż w roku poprzednim. Najbardziej liczba apostatów wzrosła na zachodzie kraju. W Kolonii, gdzie w marcu ubiegłego roku opublikowano raport o nadużyciach w tejże archidiecezji, liczba osób, które odeszły z Kościoła, wyniosła o 178 proc. więcej niż w roku 2020.

Pomysły na zaradzenie tej sytuacji są różne. Jedna z parafii w diecezji Würzburg odwołała Msze święte w kolejne trzy niedziele i zamiast ofiary Eucharystii prezentowane są świadectwa osób dotkniętych nadużyciami. Czy mniej modlitwy pomoże w rozwiązaniu tego problemu? Wątpliwe. Ale to chyba powinno być oczywiste dla ludzi Kościoła. Z kolei kard. Marx, metropolita Monachium, którego raport o nadużyciach również wziął pod lupę, stwierdził w najnowszym wywiadzie udzielonym gazecie „Süddeutsche Zeitung”, że rozliczenie nadużyć seksualnych nie powinno być oddzielone od reform. Toteż zauważył, że dla niektórych księży byłoby lepiej, gdyby byli żonaci: „Nie tylko z powodów seksualnych, ale dlatego, że byłoby to lepsze dla ich życia i nie byliby samotni”. Kard. Marx przyznaje: „mamy plebanie, które właściwie były przeznaczone dla kilku osób. A teraz jedna osoba mieszka tam sama, to nie jest dobre”. W Polsce w wiejskich parafiach księża też mieszkają sami, ale czy oznacza to, że należy ich wszystkich pożenić, aby nie odczuwali samotności?

Postulat kard. Marxa poparło trzecie zgromadzenie plenarne tzw. drogi synodalnej, które obradowało w ubiegły weekend we Frankfurcie nad Menem. Członkowie zgromadzenia przegłosowali zniesienie obowiązkowego celibatu duchownych oraz udzielanie święceń kobietom. W umysłach wiernych generuje to oczywiste pytanie: czy odchodzenie od katolickiej dyscypliny (zniesienie celibatu księży) czy też od katolickiej doktryny (wyświęcanie kobiet) może pomóc w uzdrawianiu Kościoła? Czy kiedykolwiek w dziejach Kościoła takie myślenie przyniosło korzyści, czy może jeszcze większe szkody? Wystarczy nawet elementarna wiedza religijna, aby odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Idziemy nr 07 (850), 13 lutego 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter