16 listopada
sobota
Gertrudy, Edmunda, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie trzeba pomników

Ocena: 0
1795

Odjaniepawlić – znają Państwo takie słowo? Czasownik ów wszedł jakiś czas temu do języka młodych ludzi i pretendował nawet do tytułu Młodzieżowego Słowa Roku 2017. Jak nietrudno się domyślić, ma związek z Janem Pawłem II. Świętym, dla większości Polaków osobą wielką, wyjątkową i szanowaną. Skoro tak, to co ma oznaczać ów wymyślony przez młodych słowotwórców wyraz?

Sami zainteresowani zapewniają, że czasownik „odjaniepawlić” nie ma negatywnego zabarwienia. Nazywa przesadne, nieakceptowane przez wszystkich kultywowanie czegoś lub czczenie kogoś, objawiające się brakiem umiaru. Czyli wyraża raczej sceptycyzm. Tuż przed 40. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Następcę św. Piotra wypada spytać: Dlaczego?

Część młodych Polaków co roku nawet tej rocznicy nie zauważa, inna może być już nieco zmęczona obecnym kształtem obchodów, które stają się coraz bardziej oficjalne i koturnowe, wyrażając się m.in. wciąż rosnącą liczbą pomników czy obiektów im. Jana Pawła II. I nie są to młodzi noszący odwrócone krzyże. To raczej całkiem normalni ludzie, często – choć nie zawsze – mocno wyczuleni na to co dzieje się w Kościele i zainteresowani jego siłą.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 41 (679), 14 października 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 1 listopada 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 listopada

Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Dziś w Kościele:
+ sobota, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie rocznicy poświęcenia rzymskich bazylik świętych apostołów Piotra i Pawła albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Małgorzaty Szkockiej albo wspomnienie św. Gertrudy, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 18,14-16;19,6-9; Ps 105 (104),2-3.36-37.42-43; Łk 18,1-8
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -