26 sierpnia
poniedziałek
Marii, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie trzeba pomników

Ocena: 0
1645

Odjaniepawlić – znają Państwo takie słowo? Czasownik ów wszedł jakiś czas temu do języka młodych ludzi i pretendował nawet do tytułu Młodzieżowego Słowa Roku 2017. Jak nietrudno się domyślić, ma związek z Janem Pawłem II. Świętym, dla większości Polaków osobą wielką, wyjątkową i szanowaną. Skoro tak, to co ma oznaczać ów wymyślony przez młodych słowotwórców wyraz?

Sami zainteresowani zapewniają, że czasownik „odjaniepawlić” nie ma negatywnego zabarwienia. Nazywa przesadne, nieakceptowane przez wszystkich kultywowanie czegoś lub czczenie kogoś, objawiające się brakiem umiaru. Czyli wyraża raczej sceptycyzm. Tuż przed 40. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Następcę św. Piotra wypada spytać: Dlaczego?

Część młodych Polaków co roku nawet tej rocznicy nie zauważa, inna może być już nieco zmęczona obecnym kształtem obchodów, które stają się coraz bardziej oficjalne i koturnowe, wyrażając się m.in. wciąż rosnącą liczbą pomników czy obiektów im. Jana Pawła II. I nie są to młodzi noszący odwrócone krzyże. To raczej całkiem normalni ludzie, często – choć nie zawsze – mocno wyczuleni na to co dzieje się w Kościele i zainteresowani jego siłą.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 41 (679), 14 października 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 1 listopada 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 sierpnia

„Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.

Dziś w Kościele: poniedziałek, XXI tydzień zwykły
+ uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Prz 8,22-35, Ps 48, Ga 4,4-7, J 2,1-11
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -