27 maja
środa
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niezwykła niedziela

Ocena: 4.6
1079

W ubiegłą niedzielę, 13 października, 56 państw na pięciu kontynentach włączyło się w Globalny Różaniec. Była to 102. rocznica ostatniego z objawień fatimskich i cudu słońca, jaki się wtedy ukazał na niebie tysiącom ludzi zgromadzonych w Cova da Iria.

Globalny Różaniec nawiązywał do polskiego Różańca do Granic z 2017 r., a wzięły w nim udział miliony katolików. Tym samym stał się on prawdziwie Różańcem bez granic. Wierni w poszczególnych państwach modlili się za swoją ojczyznę, jej mieszkańców, księży i osoby zakonne, przywrócenie kultury życia, uświęcenie małżeństwa i rodziny oraz wynagrodzenie Niepokalanemu Sercu Maryi. Różaniec poprzedzony był adoracją eucharystyczną.

„Cieszę się, że Różaniec od Wybrzeża do Wybrzeża dodaje do filaru pobożności maryjnej drugi filar adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie” – podkreślił bp John Keenan ze Szkocji. „Przypomina mi o proroczym śnie św. Jana Bosko, w którym widział on Kościół jako statek zmagający się z przerażającym sztormem, a jednocześnie oblegany przez mnóstwo łodzi atakujących go ze wszystkich stron. W końcu pojawił się papież, aby poprowadzić statek ku bezpiecznej przystani, chronionej przez dwa filary: na jednym znajdowała się Matka Boża, a na drugim Jezus w Najświętszym Sakramencie” – tymi słowami bp Keenan pobłogosławił katolikom z Wysp Brytyjskich zebranych na modlitwie różańcowej.

W Australii katolicy zebrali się w wielu miejscach, by modlić się na różańcu w powyższych intencjach, a w szczególności o ochronę ich kraju w tych trudnych chwilach, kiedy zdaje się, że wszystkie siły sprzysięgły się przeciw tamtejszemu Kościołowi. Już bowiem we wszystkich stanach, oprócz Zachodniej Australii, księża zobowiązani są przez prawo stanowe do łamania tajemnicy spowiedzi w kwestii ochrony małoletnich. Ponadto, jak zauważył abp Anthony Fisher z Sydney, coraz więcej katolickich szkół, które stanowią 20 proc. ogółu australijskich placówek oświatowych, znajduje się pod presją środowisk LGBT, które wnoszą przeciwko katolickim pracownikom oświaty skargi dotyczące dyskryminacji. Stąd też prośba wiernych, by biskupi australijscy zawierzyli kraj Niepokalanemu Sercu Maryi.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych Różaniec od Wybrzeża do Wybrzeża w niedzielę fatimską zakończył 54-dniową nowennę amerykańskich katolików w intencji narodu, ochrony życia poczętego oraz jako oręż przeciwko atakom na małżeństwo i rodzinę. Globalny Różaniec odbył się nawet w tak nieprzychylnym katolikom kraju jak Indie, gdzie wyznawanie wiary katolickiej w wielu miejscach wiąże się z zagrożeniem życia. W 120 miejscach modlili się także katolicy w Belgii, a bp Jean-Pierre Delville z Liège zachęcił, by modlić się zarówno za chrześcijan, jak i za muzułmanów. Belgowie zebrali się również na styku granic Belgii, Holandii i Niemiec, w miejscu, gdzie spotykają się różne języki i kultury.

W niedzielę 13 października popłynęły więc ku niebu miliony Ave Maria, modlitwy tak umiłowanej przez św. Jana Pawła II, którego Dzień Papieski obchodziliśmy w Polsce tej samej niedzieli. On to zwracał szczególną uwagę na te dwa filary życia chrześcijańskiego: adorację eucharystyczną i pobożność maryjną, które są w stanie obronić całe narody. Dlatego mariolodzy widzą w papieżu z wizji św. Jana Bosko właśnie Jana Pawła II. Jak wielkich przemian można dokonać za pomocą tego podwójnego oręża, przekonał się papież Polak i przekonaliśmy się my Polacy. Stąd inne kraje poszły tym wypróbowanym szlakiem i już stawiają sobie Polskę za wzór.

 

Idziemy nr 42 (731), 20 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Środa, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 20,28-38; Ps 68,29-30.33-36; J 17,11b-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter