19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowe oblicze Kościoła

Ocena: 3.26667
838

Zeszłotygodniowa publikacja nowego rocznika statystycznego Kościoła (2021 rok) i rocznika papieskiego (2023 rok) przez Watykan została opatrzona w mediach nagłówkiem: Kościół wzrasta przy spadku liczby powołań. Czy w tym wypadku można w ogóle mówić o wzroście Kościoła?

Tak, można. Jest to trend trwający już od jakiegoś czasu i wszystko wskazuje na to, że będzie się utrzymywał. Liczba katolików wzrasta głównie za sprawą Afryki, gdzie najwięcej osób przyjmuje dziś chrzest. I to jest już kontynent, na którym rośnie nie tylko liczba wiernych Kościoła katolickiego, ale gdzie występuje również wzrost liczby powołań – zarówno do kapłaństwa, jak i życia zakonnego. W tej chwili w Afryce na 100 kapłanów przypada 65 seminarzystów (dane za 2021 rok), a dla porównania w Europie – tylko 9. Kontynent afrykański już od kilku lat jest żyzną ziemią Kościoła, która wysyła coraz więcej misjonarzy we wszystkie strony świata.

Niedawno miałam okazję odwiedzić znajomego księdza pracującego na północy Włoch. W jego miejscowości i okolicznych miasteczkach, gdzie obsługuje cztery parafie, pracują głównie księża z Afryki, których zresztą ściągnęli parafianie, by miał im kto celebrować Eucharystię i udzielać sakramentów. Okazuje się zatem, że wsparcie udzielane afrykańskim misjom przez chrześcijan z bogatych krajów owocuje teraz tym, że te kraje mają księży. I czasami są to jedyni kapłani, jakich mają, bo rodzimych powołań, zwłaszcza w centralnej Europie, jest jak na lekarstwo. Więc jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, czy wspierać misje, to niech weźmie pod uwagę, że może w bliższej lub dalszej przyszłości będzie korzystał z posługi afrykańskich kapłanów albo będzie musiał jeździć 40 km do kościoła na niedzielną Eucharystię, jak ma to miejsce w Niemczech czy Holandii.

Podobnie ma się sprawa powołań do życia zakonnego: w 2021 roku nastąpił dalszy spadek liczby sióstr zakonnych – o 1,7 proc. w stosunku do poprzedniego roku – oraz (o 1,6 proc.) liczby zakonników niemających święceń kapłańskich. Wyjątkiem był kontynent afrykański i azjatycki.

Tyle że to suche liczby, a jak jest w praktyce, chociażby nad Wisłą? Lokalny trend podobny jest do światowego, chociaż z pewnymi wyjątkami. Faktycznie, ogólnie maleje liczba powołań do kapłaństwa i do życia zakonnego, ale coraz więcej jest powołań do kapłaństwa wśród ludzi dojrzałych oraz do indywidualnych form życia konsekrowanego. W ubiegłym roku drugim seminarium duchownym pod względem liczby kandydatów, którzy się do niego zgłosili, było Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń w Łodzi (tzw. 35+) z 14 chętnymi. Więcej kandydatów odnotowało jedynie seminarium tarnowskie, ale tylko o jedną osobę.

Z kolei na tle ogólnego spadku powołań do zgromadzeń żeńskich z roku na rok coraz więcej kandydatek przygotowuje się do złożenia publicznych ślubów czystości, czyli do dziewictwa konsekrowanego. W Polsce żyje obecnie prawie 400 dziewic konsekrowanych, a wszystkich osób żyjących w indywidualnych formach życia konsekrowanego – dziewic, pustelnic i pustelników, a także błogosławionych wdów i wdowców – jest w naszym kraju ok. 800. W zeszłym roku w Polsce odbyło się 61 konsekracji dziewic i błogosławieństw wdów. W naszym kraju z roku na rok wzrasta liczba osób wybierających taką formę życia. Pomyślmy, że mamy w Polsce osiem pustelnic! Jest to niesamowite odrodzenie form życia konsekrowanego istniejących na samym początku chrześcijaństwa i jakież zdziwienie w nastawionym na dobrobyt i hedonizm świecie budzą osoby wybierające skromne, ciche życie dla królestwa Bożego i samotność w zjednoczeniu z Chrystusem.

Trzeba przyjąć to, że zewnętrzne oblicze Kościoła się zmienia, i to nie jest pierwszy raz od momentu jego założenia przez naszego Pana.

Idziemy nr 11/2023

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter