29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowy impuls

Ocena: 0
2609
Kościół w Polsce dysponuje ogromnym potencjałem wiary, modlitwy, miłosierdzia i praktyki chrześcijańskiej. […] Mam nadzieję, że kanonizacja Jana Pawła II, a także papieża Jana XXIII, będzie stanowiła nowy impuls do codziennej i wytrwałej pracy Kościoła w waszej Ojczyźnie – te słowa papieża Franciszka, wypowiedziane w telewizyjnym orędziu do Polaków, to ocena sytuacji, wezwanie, a także modlitwa…

Ale czy rzeczywiście mamy wciąż ogromny potencjał wiary i miłosierdzia? A może już go roztrwoniliśmy? Może daliśmy się otumanić lewicowym ideologiom nowoczesności, wyzutym z wiary, tradycji, wspólnotowej solidarności? Może wielu bardziej słucha „Gazety Wyborczej” i TVN-u
niż nauczania Kościoła? Czyż większość z nas nie uległa pokusie zamknięcia się w prywatności i wzruszania ramionami, kiedy chodzi o wielkie kwestie moralno-społeczne? Na tych łamach wielokrotnie przytaczałem słowa Jana Pawła II z książki „Pamięć i tożsamość”, że w dziedzinie obecności Kościoła w wymiarze społeczno-politycznym „budzi obawy pewna bierność, jaką można dostrzec w zachowaniu wierzących obywateli”. Czyż ta bierność nie jest dziś jeszcze większa, niż wtedy gdy papież Polak pisał te słowa?

Mimo wielu powodów do rozczarowania sądzę jednak, że diagnoza Franciszka jest prawdziwa. Kościół w Polsce dysponuje znaczącym potencjałem. Ten potencjał to przede wszystkim autentyczna wiara milionów ludzi. Pod koniec kwietnia mogłem spotkać się w Rzymie z rodakami, którzy przyjechali na kanonizację. Z niektórymi wszedłem w tzw. Polaków rozmowy. O Polsce, o Kościele, o rodzinach… Potencjał jest! Stanowi go także wielu kapłanów i wiele osób zakonnych, gotowych do gorliwej pracy duszpasterskiej. Potencjał to wreszcie mocna struktura Kościoła oraz jego apostolskie, edukacyjne i charytatywne dzieła. Te duchowe i materialne zasoby służą wiernym i całemu społeczeństwu, ale mogłyby służyć o wiele bardziej. Stąd potrzeba impulsu, by wyzwolić energię.

Impuls, o którym mówił Franciszek, dotyczy najpierw serca każdego z nas. To pragnienie, by być lepszym człowiekiem i chrześcijaninem. Bywa, że takie pragnienia zostają przysypane popiołem własnej słabości i trudnych okoliczności zewnętrznych. Prośmy św. Jana Pawła, by wypraszał nam łaskę ciągłego podnoszenia się i realizowania dobrych, Bożych pragnień. Potrzeba nam też impulsu w wymiarze wspólnotowym, poczynając od naszych rodzin – domowych Kościołów
– przez parafie, na wspólnotach Kościoła powszechnego kończąc… Z jednej strony chodzi o przebaczenie i pojednanie, o ile tylko jest ono możliwe. Z drugiej zaś – o budowanie na prawdzie i sprawiedliwości. Wymaga to świadomej obecności na różnych poziomach życia społecznego. Impulsu potrzebują duszpasterze, którym została powierzona szczególna odpowiedzialność. Potrzebują m.in. impulsu gorliwości i odwagi w „codziennej i wytrwałej pracy” na rzecz powierzonych im wspólnot.

Kościół to przede wszystkim tysiące tysięcy małych, codziennych spraw, wyborów, trudów i radości. Najważniejsze jest, by mieć świadomość, że w tym wszystkim nie jesteśmy sami, ale jest Ten, który nam obiecał, że będzie z nami przez „wszystkie dni, aż do skończenia świata”. Obok codzienności mamy jednak od czasu do czasu wydarzenia dotyczące całego kraju lub świata. Na takie wydarzenie wskazał Franciszek w cytowanym orędziu. – Cieszę się, że – jeśli Bóg pozwoli – za dwa lata odwiedzę po raz pierwszy wasz kraj z okazji Światowego Dnia Młodzieży 2016 – powiedział Papież. Nasz kraj odwiedzą też tysiące młodych katolików z całego świata. Czas przygotowań do tego wydarzenia to dla Kościoła w Polsce jedna z szans, by się przebudzić, spojrzeć głębiej na własne katolickie dziedzictwo, a jednocześnie otworzyć się na bogactwo doświadczeń katolików na całym świecie. Prośmy św. Jana Pawła, patrona Światowych Dni Młodzieży, abyśmy tę szansę wykorzystali.

Dariusz Kowalczyk SJ
dkowalczyk(at)jezuici.pl

Idziemy nr 19 (451), 11 maja 2014 r.




PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter