12 listopada
poniedziałek
Renaty, Witolda, Jozafata
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obietnice i fakty

Ocena: 2.65
828

Z ponad 34 proc. głosów, co oznacza 254 mandaty w sejmikach wojewódzkich, wybory samorządowe wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Jest to najlepszy wynik tej partii w historii wyborów samorządowych. Koalicja Obywatelska zwyciężyła w siedmiu sejmikach, ale samodzielnie obejmie władzę tylko w jednym. „Dziękujemy Wam i pracujemy dalej! ” – pisze na Twitterze premier. Ale opozycja – i słusznie – przypomina mu, że w stolicy PiS przegrał z kretesem! Nigdy w historii nie było aż takiej przewagi głosów nad kandydatem PiS-u ani jakimkolwiek innym. To pokazuje nie tyle siłę KO czy słabość PiS-u, ile raczej totalną niechęć znacznej czy przeważającej części warszawiaków do PiS-u jako całości. Spójrzmy więc na Warszawę i jej mieszkańców.

Zwycięzca wyborów prezydenckich w tych dniach chce przedstawić terminy realizacji obietnic wyborczych. Na razie odmówił rozmowy o personaliach, choć to podstawa funkcjonowania nie tylko stolicy czy Mazowsza, bo Warszawa to kluczowe miasto. Zasadnicze pytanie brzmi, czy Rafał Trzaskowski zmieni – i jak bardzo – kadry w Ratuszu. Czy pozbędzie się urzędników skompromitowanych choćby przez aferę z dziką reprywatyzacją? To test na uczciwość, ale i pozyskanie sympatii tych, którzy na niego głosu nie oddali.

Kolejna sprawa to składane tak ochoczo i licznie wyborcze obietnice. Czy miasto będzie w stanie w ciągu pięcioletniej kadencji wybudować choć jedną nową linię metra? Czy będzie w stanie włączyć do obiegu komunikacji miejskiej kolej? Postawić nowe mosty i żłobki? Czy zapewni opiekę dla osób starszych, w tym tzw. złotą rączkę, która naprawi im cieknący kran? Czy wreszcie da po 100 zł na każde dziecko?

Pytam, bo już się okazuje że jeśli chodzi o odbudowę stadionu Skry, Rafał Trzaskowski mówi, że miasto samo tego nie udźwignie...

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 44 (682), 4 listopada 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 listopada 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.plNajczęściej czytane artykuły

 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -