20 czerwca
środa
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ojcowie Ojczyzny

Ocena: 5
926

Po raz szósty w poznańskiej Złotej Kaplicy została odprawiona doroczna Msza za dusze pierwszych władców Polski, Mieszka I i Bolesława Chrobrego. W tym roku mogłem w niej wreszcie uczestniczyć po raz pierwszy. To niezwykłe przeżycie, choć, w pewnym sensie, trudne. Jak Credo śpiewane pierwszy raz z pamięci.

Sama Złota Kaplica w poznańskiej katedrze nie jest pamiątką początków państwa, to uroczy zabytek katolickiego romantyzmu, jak katedra w węgierskim Ostrzyhomiu, albo (w sensie ideowym, bo zrealizowane jest jako neobarok) Brompton Oratory w Londynie. Romantyzm żył świadomością przemijania, stąd szukał historii. Na różne sposoby. Radykalny w rewolucji. Konserwatywny – w sięgnięciu do źródeł, w przekonaniu, że ożywienie tradycji wymaga jej rekonstrukcji. Jeszcze inne znaczenie miał dla narodów pozbawionych wolności. Dla nich był próbą zachowania, a często odtworzenia, zagrożonej tożsamości. Złota Kaplica przypomina więc również czasy pruskiej okupacji, gdy nienaruszona polskość żyła przede wszystkim w Kościele. I jak wspaniale! „Chodźcie, a zobaczycie” (J 1,39).

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 23 (661), 10 czerwca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 czerwca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. W latach 2005-2007 marszałek Sejmu.SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły