21 stycznia
niedziela
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pamięć i solidarność

Ocena: 0
818

Początek roku to szczególna okazja, by myśleć o naszych związkach ze Starym Przymierzem i ludem Izraela. Od wieków Kościół zaczyna rok od przypomnienia obrzezania Pańskiego. Nawet jeśli przekazany przez Tradycję wybór dziennej daty świąt Bożego Narodzenia ma charakter umowny, jest ustaloną datą obchodu, a nie rocznicą, to przecież niepodważalnym faktem jest to, że samo obrzezanie miało miejsce w oktawę Narodzenia Pańskiego. Ta współzależność jest pewna. W tym wydarzeniu Kościół zawsze widział pierwociny krwi wylanej przez Zbawiciela. Udział w powszechnej wierności Prawu Izraela stał się zapowiedzią Ofiary, będącej najdoskonalszym aktem wierności Bogu. Tak więc obrzezanie Pańskie to również wskazanie na człowieczeństwo Jezusa, to Boskie Człowieczeństwo, jak mówiła święta Edyta Stein, które było pełne, bo dokonało się w konkretnej narodowej ludzkiej wspólnocie, do której Chrystus należał, której historyczny los i doczesne sprawy dzielił.

Kierkegaard twierdził, że paradoks należy do istoty chrześcijaństwa. Jego paradoksalny charakter przejawia się również w relacjach z Izraelem. Jezus nas łączy i dzieli. Uświadamia nam żydowskie źródła i charakter naszej religii. Ale z kolei uniwersalizm chrześcijaństwa, obejmujący również Żydów; jest przez judaizm odbierany jako negacja jego odrębnego trwania, w istocie – jego wybrania. Z tego dramatycznego napięcia nie ma łatwego wyjścia. Chrześcijaństwo nie może zanegować powszechności Ewangelii. Jeśli Jezus nie był Mesjaszem Izraela – to kim by był? Niezwykłym nauczycielem, jak Sokrates? Czym by więc było chrześcijaństwo? Nieusuwalnym, może nawet tajemniczym w swej niezwykłej trwałości, nurtem kultury – ale na pewno nie Kościołem.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 2 (640), 14 stycznia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 24 stycznia 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. W latach 2005-2007 marszałek Sejmu.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły