21 września
poniedziałek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Parafie bez księży

Ocena: 0.970002
1044

Wracamy po wakacjach do naszych parafii i zastajemy w nich zmiany personalne. W mojej warszawskiej parafii, na której pracuje ośmiu księży i pomaga jeden kleryk, będący na praktykach, zmieniło się dwóch wikarych i doszedł jeden rezydent. Parafianie mają dzięki temu do wyboru sześć Mszy Św. każdego dnia w ciągu tygodnia i siedem w niedzielę. Powiedzmy szczerze: chyba tylko jeszcze w Polsce mamy taki luksus, że możemy przebierać, o której godzinie iść na Mszę Św. i do jakiego księdza – tego, który mówi długie kazania, tego, który mówi krótkie, a może „na” księdza profesora, „na” proboszcza czy „na” księdza poetę (bo i takiego mieliśmy w parafii).

Moja znajoma rodzina z Włoch, mieszkająca na obrzeżach Turynu, od września nie będzie mogła chodzić do swojego parafialnego kościoła w ogóle. Świątynia została zamknięta, gdyż zmarło ostatnich dwóch starszych księży posługujących na parafii. Teraz ci znajomi będą dojeżdżać do kościoła w innym mieście, bo ich nowa parafia została stworzona z poprzednich czterech parafii i obsługuje ją tylko jeden ksiądz.

Inna znajoma rodzina z Niemiec, spod Berlina, dojeżdża 30 km na niedzielną Mszę Św., bo również ich parafia została połączona z inną, w której pracuje jeden ksiądz. Nic dziwnego, skoro w 2020 roku we wszystkich 27 diecezjach niemieckich zaplanowane jest wyświęcenie łącznie 57 księży. Część z nich została już wyświęcona, część otrzyma święcenia dopiero jesienią z uwagi na pandemię. W ciągu ostatnich 20 lat liczba wyświęcanych kapłanów w Niemczech zmalała o ponad 60%. To druga najniższa liczba wyświęconych księży w całej historii Niemiec (gorzej było rok temu, kiedy wyświęcono 55 kapłanów). To, dlatego biskupi niemieccy debatują nad zamknięciem diecezjalnych seminariów i stworzeniem czterech ogólnokrajowych seminariów duchownych w największych miastach.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 37 (777), 13 września 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 23 września 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 września

Poniedziałek, XXV Tydzień zwykły
+ Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty
«Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4,1-7.11-13; Ps 19,2-5; Mt 9,9-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter