20 lipca
sobota
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Po eurowyborach

Ocena: 4.72
329

Wybory do Parlamentu Europejskiego wyznaczają ważny moment w naszym życiu politycznym. KO zyskuje, ale nie kosztem opozycji, tylko PSL, Polski 2050 i Lewicy. Oznacza to, że partnerzy Donalda Tuska stają przed wyborem: albo coś zmienić, albo pogodzić się z rolą dodatków, których znaczenie będzie stale spadało. Na razie wybrali bierność. Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz gratulowali sukcesu KO. Sygnał był jasny: nie chcemy narazić się na gniew lidera, udajemy, że nic się nie stało. Ale tak funkcjonować się nie da. Przywódcy Trzeciej Drogi i Lewicy pełnią ważne funkcje w rządzie i parlamencie, ale drugi i trzeci szereg działaczy nie ukrywa zaniepokojenia. I zaczyna działać. Poseł Marek Sawicki z trybuny sejmowej wezwał rząd, w tym ministra rolnictwa z własnej partii, by „wzięli się do roboty” w sprawie małych biogazowni w rolnictwie, i ocenił, że w spółkach energetycznych mamy do czynienia z „sabotażem”. Adrian Zandberg z Lewicy zadeklarował, że „nie będzie już milczał”, i zapowiedział sprzeciw wobec ustawy o kredycie „zero procent”, która teoretycznie ma pomóc młodym bez mieszkania, a faktycznie winduje ceny i pozwala zarobić deweloperom. Ryszard Petru z Polski 2050 nie krył rozczarowania wynikiem swojej formacji: Trzecia Droga liczyła na 14 proc., a dostała mniej niż 7 proc.

Sytuacja, w której jeden z partnerów koalicji zyskuje kosztem innych, w normalnych warunkach powinna doprowadzić do zachwiania układem. PSL dostałoby znacznie lepsze warunki w koalicji z PiS i Konfederacją; taki rząd miałby większość. Oznaczałoby to jednak konieczność przeciwstawienia się potężnej sieci medialno-społecznej głównego nurtu. Ani Hołownia, ani Kosiniak-Kamysz nie są na to gotowi. Koszt zmiany kursu, także osobisty, związany z prawdopodobnym ostracyzmem, wyraźnie uznają za zbyt wysoki. Wolą trwać w bezruchu i cieszyć się sukcesem z 15 października jeszcze przez trzy i pół roku.

Zmiana może nadejść wraz z wyborami prezydenckimi. Jeśli kandydat PiS wygra, można sobie wyobrazić konstrukcję, w której w rządzie są wyłącznie politycy PSL, popierani przez szerszą koalicję parlamentarną. Warto szukać nawet bardzo odważnych koncepcji, ponieważ wszystko jest lepsze niż to, co mamy obecnie. To rząd rozdęty do rekordowych rozmiarów, z ministrami snującymi się bez celu. W sferze polskiego rozwoju, choć rządzi już pół roku, nie zaproponował ani jednego projektu. Wyraźnie uchylane są za to drzwi dla masowej imigracji z krajów Azji i Afryki. Polska nie broni się przed odsyłaniem przybyszów z Niemiec, którzy zaczęli być widoczni nawet w małych miejscowościach. Wojewodowie szukają już miejsc zakwaterowania dla dużych grup przybyszów, którzy dotrą do naszego kraju w ramach przymusowej relokacji. A rząd jest aktywny jedynie w sferze wprowadzania lewicowej agendy, której skutkiem będzie większe osłabienie polskiej rodziny, demoralizacja młodzieży i dalszy spadek i tak nędznej dzietności.

Jarosław Kaczyński stwierdził niedawno, że „polski model rozwoju” został zauważony i doceniony przez ONZ i jest także analizowany przez państwa biedniejsze, mające apetyt na awans do wyższej ligi narodów. Na czym polega ów model? Na wsparciu zagrożonych grup społecznych (rodzin z dziećmi, emerytów, przedsiębiorców w czasie pandemii), na udziale silnych firm państwowych w modernizacji i rozwoju kraju, na wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw prywatnych. To działało. Rząd koalicji PO, Trzeciej Drogi i Lewicy z tej drogi zawraca, nie proponując nic sensownego w zamian. To ma sens tylko wówczas, jeśli na obecną ekipę spojrzymy jako na byt zależny od sił zewnętrznych, skupiony na celach innych niż deklarowane. Z tej perspektywy wszystko jest na swoim miejscu. Niestety, Polsce wróży to bardzo źle.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika „W Sieci”

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 lipca

Sobota, XV Tydzień zwykły
Dzień powszedni albo wspomnienie bł. Czesława
W Chrystusie Bóg pojednał świat z sobą,
nam zaś przekazał słowo jednania.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 14-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter