21 czerwca
piątek
Alicji, Alojzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powyborcza mapa Europy

Ocena: 4.65
369

Choć nagłówki zachodnich gazet z uporem maniaka głosiły po wyborach do Parlamentu Europejskiego, że „nie nastąpił skręt w prawo”, bądź że „spodziewany skręt w prawo został uniknięty”, to rzeczywistość jest jednak nieco inna. To zresztą już nagminne, że współczesne media głównego nurtu nie opisują sytuacji, ale ją kreują, manipulując przekazem. W europejskich nagłówkach są dwa zafałszowania. Po pierwsze – w większej części Europy wygrała prawica, po drugie – dlaczego wygrana prawicy miałaby być taka straszna dla obywateli, że trzeba tak bardzo lękać się jej zwycięstwa? Otóż partie prawicowe zwyciężyły m.in. w Polsce, Niemczech, Austrii, Francji, we Włoszech, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i Szwecji. Ogólnie Europejska Partia Ludowa, czyli chrześcijańscy demokraci, otrzymali najwięcej, bo 179 mandatów do Parlamentu Europejskiego; konserwatyści (do których należą europosłowie PiS) – 60. Przy czym liczba mandatów i pierwszych, i drugich zmniejszyła się w stosunku do poprzednich wyborów. Ogromny wzrost odnotowała natomiast frakcja Europa Narodów i Wolności oraz mniejszy Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej – najbardziej sceptyczne wobec Unii – które zdobyły odpowiednio 58 i 56 mandatów.

W Niemczech najlepszy wynik zdobyła CDU/CSU (28 proc.), porażkę ponieśli socjaldemokraci (15,5 proc.), których zdeklasowali Zieloni (22 proc.) – to była największa niespodzianka na mapie wyborczej Niemiec. Przy czym bardzo dobry wynik zyskała również Alternatywa dla Niemiec (11 proc.). We Francji wygrało „skrajnie prawicowe” – używając języka wiodących mediów – Zgromadzenie Narodowe Marie Le Pen (23,5 proc.), które pokonało partię Emmanuela Macrona (22,5 proc.). Z kolei w Austrii zwyciężyła Konserwatywna Austriacka Partia Ludowa (34,9 proc.), która pokonała Partię Wolności konserwatywnego Sebastiana Kurza, w tej chwili byłego już kanclerza – po tym, jak parlament przegłosował wotum nieufności dla rządu w wyniku afery, w którą zaplątany był krótko przed wyborami wicekanclerz Austrii.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 23 (712), 9 czerwca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 23 czerwca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 czerwca

Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną.

Dziś w Kościele: piątek XI tydzień zwykły
+ wspomnienie dowolne św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 11,18.21b-30; Ps 34,2-7; Mt 6,19-23.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)