21 sierpnia
środa
Joanny, Kazimiery, Piusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prosto z Gdańska

Ocena: 0
811

Po wygranych wyborach samorządowych, w których – trzeba pamiętać – właściwie nie miała konkurencji, coraz chętniej zaczęła wypowiadać się w sprawach polityki ogólnopolskiej. Wydała też rządowi wojnę w sprawie specjalnej ustawy, która ma umożliwić budowę porządnego muzeum Westerplatte. Chociaż przez dekady miasto Gdańsk nie dbało wystarczająco o miejsce, gdzie polscy żołnierze toczyli heroiczne boje w obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej, przejęcie inicjatywy przez rząd spotkało się z zaciętym oporem. „Oświadczam, że jako prezydent Gdańska nie pozwolę zredukować Gdańska do Neptuna, Żurawia i innych pięknych zabytków. Gdańsk jest częścią Polski i nie da się z niej wypchnąć” – grzmiała Dulkiewicz.

To wypowiedź groteskowa, bo to duża część gdańskich elit, w opinii wielu komentatorów, zdawała się uciekać od polskości w kierunku niemieckich tradycji. Także tradycji Wolnego Miasta Gdańska, w którym Polaków prześladowano i w którym NSDAP zdobywała więcej głosów niż w Niemczech właściwych. Teza o „wypychaniu Gdańska z Polski” to odwracanie kota ogonem.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 29 (718), 21 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 4 sierpnia 2019 r.

Idziemy nr 29 (718), 21 lipca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest redaktorem naczelnym tygodnika „W Sieci”

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 sierpnia

"Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” Odpowiedzieli: „Bo nas nikt nie najął”.

Dziś w Kościele: środa, XX tydzień zwykły
+ wspomnienie św. Piusa X, papieża
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Sdz 9,6-15, Ps 21(20),2-7, Mt 20,1-16
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -