19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przeszłość i przyszłość

Ocena: 0
971

W obchodach rocznicy 4 czerwca 1989 r. zabrakło gospodarczej analizy transformacji. PKB Polski na przestrzeni 30 lat wzrósł ponad dwuipółkrotnie, a wartość eksportu prawie czternastokrotnie. Dochody gospodarstw domowych są dwa razy wyższe, a mieszkania większe i lepiej wyposażone – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Polska 1989-2019. Społeczeństwo, gospodarka, kultura”. Obecnie Polka żyje średnio o prawie sześć, a Polak o prawie osiem lat dłużej. Wyższym wykształceniem legitymuje się dziś co czwarty mieszkaniec Polski, a rosnące wydatki na infrastrukturę idą w parze z większą dbałością o środowisko.

Mimo wielu niedogodności na rynku pracy, mamy obiektywnie najniższe od 1991 r. bezrobocie (5,4 proc.). Wyraźnie wzrosło znaczenie usług, bo obecnie w tym sektorze pracuje sześciu na dziesięciu zatrudnionych. Nastąpił w ostatnich latach duży spadek ubóstwa, ale i dynamiczny wzrost dochodów polskich rodzin, choć także wzrost zadłużenia. Po prostu jako naród ambitny chcemy nieco na skróty osiągnąć to, na co Zachód pracował przez pokolenia. Można powiedzieć, że z gospodarczego punktu widzenia ostatnie 30 lat to niemal najlepszy czas w historii Rzeczypospolitej.

Co nie znaczy, że te dane nie mogłyby być lepsze! Oczywiście że tak, gdyby na początku lat 90. proces transformacji przebiegał inaczej – bardziej szanował człowieka i potrafił równomiernie rozłożyć koszty zmian oraz gdyby nie przyjęto doktryny, że wszystko co polskie i państwowe, jest złe. Gdybyśmy nie zlikwidowali wtedy, ale i nie sprzedali za bezcen, wielu zakładów czy całych gałęzi przemysłu, nasza gospodarka byłaby dziś znacznie mocniejsza. Zabrakło wiedzy czy dobrej woli?

Dziś największą zasługą rządzących od prawie czterech lat Polską jest danie wielu grupom rodaków poczucia godności i nacisk na równomierny rozwój kraju. Efekty są widoczne. Ale co dalej?

Globalnie największym wyzwaniem będzie szeroko pojęte bezpieczeństwo, militarne i polityczne – bo Europa już w tej dekadzie może wyglądać zupełnie inaczej. Także bezpieczeństwo energetyczne – bo kurczą się dzisiejsze możliwości, a rośnie zapotrzebowanie na prąd, ropę i gaz. Innym wyzwaniem dla całej Europy jest wolny rynek, który stopniowo oddaje pola protekcjonizmowi i rządom koncernów i korporacji. To one zaczynają dziś rządzić nie tylko gospodarką, ale i naszymi umysłami oraz światopoglądem.

Trend w demografii jest bardzo niekorzystny, i jeśli nic się nie zmieni, zmniejszy to nasz potencjał bardzo wyraźnie. Dwa – to komunikacja, trzy – opieka zdrowotna. Cztery – widoczne coraz bardziej ocieplenie klimatu i konieczne zmiany choćby w budownictwie czy większe zapotrzebowanie na wodę np. w rolnictwie, co z uwagi na naszą wręcz minimalną retencję będzie wręcz niemożliwe! I pięć – nadciągająca rewolucja cyfrowa. Wykluczeni z niej – po prostu odpadną.

Przez 30 lat nie wszystko się udało. Czy i teraz będą trudne chwile i niewykorzystane szanse? Na pewno. Szkoda, że tak mało o tym mówią politycy.

 

Idziemy nr 24 (713), 16 czerwca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter