16 maja
poniedziałek
Andrzeja, Jedrzeja, Szymona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przyjaciół poznaje się w biedzie

Ocena: 3.25
483

Prezydent USA Joe Biden zwrócił się do Kongresu o 33 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy. Tak gigantycznego wsparcia Kongres nie udzielał nikomu od dawna. – Pomoc dla tego kraju jest droga, ale ma fundamentalne znaczenie, ponieważ ugięcie się wobec rosyjskiej agresji byłoby bardziej kosztowne – podkreślił Biden. Ponad 20 mld dolarów ma być wyasygnowane na wsparcie wojskowe dla Kijowa i wzmocnienie potencjału militarnego sąsiednich krajów. Ponadto 8,5 mld USD to pomoc dla rządu i gospodarki Ukrainy, a kolejne 3 mld przeznaczone będzie na żywność i pomoc humanitarną. To jednak nie koniec, bo prezydent USA, odnosząc się do decyzji Rosji o odcięciu dostaw gazu do Polski i Bułgarii, zapewnił, że Stany Zjednoczone będą wspierać europejskich sojuszników i dostarczać gaz dla Warszawy i Sofii. Rzecz jasna, nie za darmo, ale ważne jest, że USA nie pozwolą Moskwie szantażować krajów europejskich za pomocą surowców energetycznych.

Działania Stanów Zjednoczonych wobec naszej części Europy warto zauważyć i docenić. Szczególny jest kontekst Ukrainy, ale gesty wobec Polski też są znaczące. To USA i odległa Japonia, a nie Bruksela, deklarują szybką i wysoką pomoc finansową na utrzymanie ponad 2 mln ukraińskich uchodźców w naszym kraju. Robi to amerykańska administracja, która miała „krzywo” patrzeć i na nasz kraj, i na Europę. Dzisiaj Ameryka coraz bardziej zawstydza całą Unię Europejską, przeznaczając wielokrotnie więcej na pomoc dla Ukrainy, która leży na kontynencie europejskim, niż Komisja Europejska.

Czekając, aż to się zmieni, warto powiedzieć o innym wstydzie. Spór w Unii Europejskiej w sprawie płatności w rublach za gaz pokazał, że jest grupa krajów, które mają w nosie wspólne wartości. Taką metodę płatności odrzuciły Polska i Bułgaria, w związku z czym Gazprom nam i im zakręcił kurek z błękitnym paliwem. Ale nie wszystkie kraje zamierzają rezygnować z rosyjskiego gazu. Wśród nich są Węgry, które kolejny raz zawiodły, godząc się na rozliczenia w rosyjskiej walucie. W momencie, kiedy nawet oporne dotąd Niemcy zmieniają swój prorosyjski kurs, postawa Węgier zarówno wobec Ukrainy, jak i Kremla, mimo wszelkich uwarunkowań gospodarczych, musi nas Polaków dziwić.

I tak na naszych oczach historia zatańczyła oberka. Czy to koniec kilkusetletnich legend o dwóch bratankach? Mam nadzieję, z wielu powodów, że nie. Szkoda by było palić piękne karty z przeszłości, ale tym razem nie zależy to już tylko od nas. Wojna i ostatnie burzliwe lata kazały i pewnie jeszcze każą zweryfikować wiele postaw, relacji i poglądów.

Idziemy nr 19 (862), 08 maja 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 maja

Poniedziałek, V Tydzień Wielkanocny
Święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika
...aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 17,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter