16 listopada
sobota
Gertrudy, Edmunda, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przysługa dla szatana

Ocena: 2.75
954

Zaczynamy się powoli przyzwyczajać do kontrowersyjnych wypowiedzi przełożonego generalnego Towarzystwa Jezusowego, zwłaszcza tych, w których notorycznie zaprzecza istnieniu szatana jako rzeczywistości osobowej. W ostatnim wywiadzie dla włoskiego magazynu „Tempi” Arturo Sosa Abascal SJ stwierdził, że diabeł istnieje „jako personifikacja zła w różnych strukturach, ale nie osobowo, bo on nie jest osobą, jest drogą działania zła”, czym wywołał spore zamieszanie albo raczej protesty wśród wiernych.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez nieżyjącego już o. Gabriele Amortha, które w 2014 roku zostało oficjalnie uznane przez Kongregację Nauki Wiary, przypomniało przy tej okazji w specjalnym oświadczeniu, że diabeł jest „bytem osobowym, który myśli i działa i który dokonał wyboru, buntując się przeciw Bogu” i że jest to „prawdą wiary, która od zawsze należała do doktryny chrześcijańskiej”.

Nie każdy jest wykształconym teologiem. Okazuje się jednak, że w realne istnienie szatana bardziej wierzą zwykli wierzący niż wielcy teologowie. Może dlatego, że mogą odczuć skutki uwikłania w różne nieuporządkowania na własnej skórze.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 36 (725), 8 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 23 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 listopada

Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Dziś w Kościele:
+ sobota, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie rocznicy poświęcenia rzymskich bazylik świętych apostołów Piotra i Pawła albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Małgorzaty Szkockiej albo wspomnienie św. Gertrudy, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 18,14-16;19,6-9; Ps 105 (104),2-3.36-37.42-43; Łk 18,1-8
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -