17 lutego
poniedziałek
Aleksego, Zbigniewa, Lukasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Racje większ niż wyborcze

Ocena: 0
826

Tydzień temu pisałem o decyzji prezydenta Andrzeja Dudy nieuczestniczenia w Forum Pamięci Holocaustu, na którym Polska – pierwsze państwo, które odmówiło ustępstw wobec Hitlera i najdłużej spośród wszystkich walczyło z Niemcami – miała milcząco słuchać prezydenta Władimira Putina, wychwalającego Związek Sowiecki, który wspólnie z Niemcami rozpętał II wojnę światową i pozbawił Polskę niepodległości na pół wieku.

Wyraziłem też zdziwienie krytykami Krzysztofa Bosaka, kontrkandydata Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich, które towarzyszyły tej decyzji. Kandydat Konfederacji (z właściwą dla „narodowców-wolnościowców” uprzejmością) zarzucił Prezydentowi „dopraszanie się na siłę na imprezę, na którą nas nie proszono”.

Odpowiadając na mój tekst, pan Krzysztof Bosak wyjaśnił, że jego „krytyka dotyczyła sposobu komunikowania tej sprawy przez prezydenta” i „komentarza prezydenta w transmisji telewizyjnej”. Ale przecież w swej rozmowie z Jackiem Żakowskim w Tok FM Bosak nie mówił, że różni go z Prezydentem styl komunikacji, nie komentował też jednej wypowiedzi czy nawet debaty wokół jednej sprawy, ale wskazał (powtórzę cytat) „wpraszanie się” na Forum Holocaustu jako jedną z paru zasadniczych kwestii różnicujących jego politykę z polityką Andrzeja Dudy. To nie był komentarz do pojedynczej wypowiedzi, ale zdefiniowanie różnic politycznych.

Niezależnie od różnic między kandydatami, jest zasadnicza różnica między Krzysztofem Bosakiem a jego najbardziej zapalonymi zwolennikami. Poseł Bosak – w odpowiedzi na mój artykuł – wyjaśnił po prostu motywy swej wypowiedzi. Jego zwolennicy – w sposób, w jaki z reguły na dysonans poznawczy reagują bezkrytyczni entuzjaści – zaczęli agresywnie negować rzeczywistość. Panowie Mirosław Kupis czy Wojciech Rysz oskarżyli mnie wprost o „sianie” dezinformacji, co więcej – nie odwołali tego nawet po wyjaśnieniach swojego przywódcy.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 06 (746), 09 lutego 2020 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 18 lutego 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. W latach 2005-2007 marszałek Sejmu.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 lutego

Wiedzcie, że to, co wystawia waszą wiarę na próbę, rodzi wytrwałość.
Dziś w Kościele: poniedziałek, VI tydzień zwykły, wsp. świętych Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 1, 1-11; Ps 119, 67-68. 71-72. 75-76; Mk 8, 11-13
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -