29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Reforma po niemiecku

Ocena: 4.2
780

Z powodu pandemii wiele inicjatyw odwołano, inne przełożono. Sytuacja pandemiczna spowolniła również nieco proces tzw. Drogi Synodalnej u naszych zachodnich sąsiadów, chociaż nie wpłynęła na rezygnację z dalszego procedowania jej postulatów.

Prezydium tegoż procesu zapowiedziało wydłużenie inicjatywy do początku 2022 r. ze względu na kryzys spowodowany pandemią, ale nie odwołanie obrad. Jesienią 2020 r. odbyły się spotkania regionalne, które miały miejsce w pięciu miastach – zamiast jednego zgromadzenia odwołanego z powodu COVID-19. Z kolei w dniach 4-5 lutego br. miała miejsce konferencja on-line w ramach Drogi Synodalnej z udziałem 229 delegatów.

Ten etap procesu odbył się jednak w ponurej atmosferze ataków ze strony mediów i opinii publicznej wobec kard. Rainera Marii Woelkiego, metropolity Kolonii, oskarżanego o zatajenie w 2015 r. przypadku wykorzystywania seksualnego przez duchownego z jego archidiecezji i niezgłoszenie go do Watykanu. Kard. Woelki twierdzi, że zachował się właściwie, i zapowiedział publikację raportu w sprawie nadużyć, który ma ukazać się 18 marca. Ponieważ jednym z głównych tematów ostatniego spotkania on-line Drogi Synodalnej była kwestia nadużyć duchownych wobec nieletnich, prezydium zarzuciło metropolicie Kolonii niszczenie zaufania do władz kościelnych, zwłaszcza jeśli idzie o wolę rozwiązania istniejących problemów. Zresztą, kwestia nadużyć duchownych wobec nieletnich była podawana jako powód rozpoczęcia Drogi Synodalnej.

Tymczasem biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer stwierdził ostatnio, że błędem jest łączenie rozliczania wykorzystywania seksualnego ze strony duchownych z reformą Kościoła. Według niego, nikt wcześniej nie zajmował się rozliczeniem tej kwestii w tak ambitny sposób jak obecnie Kościół katolicki.

Podczas pracy czterech forów działających w ramach Drogi Synodalnej i omawiających cztery tematy: podziału władzy w Kościele, partnerstwa i seksualności, form życia kapłańskiego oraz roli kobiet w Kościele zostały wypracowane cztery dokumenty robocze. Mimo różnych zdań uczestników forów prace trwają.

W mediach nadal nie milkną echa pracy forum zajmującego się rolą i urzędami dla kobiet w Kościele, a to za sprawą jednej z uczestniczek Drogi Synodalnej, Kathariny Geskes, która stwierdziła, że jeśli nie będzie reformy Kościoła w tej kwestii, to ona z niego wystąpi. Geskes domaga się w szczególności, „aby kobiety mogły być przynajmniej dopuszczane do święceń diakonatu”. „Dlaczego nie miałoby istnieć specjalne rozporządzenie dla Niemiec? Najbardziej odpowiadałoby mi, gdyby kobiety mogły być również dopuszczane do święceń kapłańskich, ale obecnie jest to prawdopodobnie niemożliwe” – twierdzi.

Jej postawa ukazuje, w jaki sposób wielu członków zaangażowanych w Drogę Synodalną postrzega Kościół. Bp Georg Bätzing, przewodniczący Episkopatu Niemiec, stwierdził w wywiadzie dla KNA, że Rzym będzie informowany na bieżąco w trakcie procesu, a nie dopiero o jego wynikach. „Prowadziłem już rozmowy na ten temat w Watykanie, dlatego chciałbym jak najszybciej podjąć ten wątek rozmowy w Rzymie z prezydium Drogi Synodalnej” – powiedział. Dodał, żeprawdopodobnie już teraz Niemcy nadają impuls sprawom, o których może rozstrzygnąć tylko Sobór.

Bp Bätzing stwierdził również, że zdecydowana większość wiernych katolików w Niemczech chce zmian i dlatego Droga Synodalna jest bardzo potrzebna. Co innego wykazały jednak badania przeprowadzone jesienią ub.r. przez Erfurcki Instytut Badania Opinii „INSA Consulere”, który podał, że 53 proc. katolików i 63 proc. protestantów nie jest zainteresowanych tzw. Drogą Synodalną. Tymczasem następne zgromadzenie w ramach procesu reformy Kościoła w Niemczech planowane jest jesienią tego roku.

Idziemy nr 08 (799), 21 lutego 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter