29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rekolekcje dla Niemiec

Ocena: 0
3229
Przed kilkoma dniami zakończył się w Kolonii pierwszy niemiecki Kongres Eucharystyczny. Pod hasłem „Panie, do kogóż pójdziemy” spotykali się katolicy przez pięć dni wspólnych Eucharystii, adoracji, katechez, wydarzeń liturgicznych i kulturalnych w 35 kościołach metropolii. Entuzjazm wiary i nadziei co do przyszłości Kościoła katolickiego w Niemczech, mimo iż Niemcy – jak brzmiało hasło jednego z paneli – „są chorym człowiekiem światowego Kościoła” – był wyczuwalny w ponad 80 katechezach, jakie wygłosili niemieccy biskupi. Wszyscy nawoływali do tego samego: powrotu do Boga przez powrót do sakramentów pokuty i Eucharystii, tak bardzo zaniedbywanych przez niemieckich wierzących.

Kardynał Walter Kasper w przemówieniu do siedmiuset księży, diakonów i biskupów z całego kraju zaznaczył, że Kościół pilnie potrzebuje zmiany poruszanej tematyki: nie może dawać się wciągać przez media w nieustannie wałkowane kwestie drugoplanowe, jak zasadność celibatu czy dopuszczenie wyświęcania diakonis. Musi postawić w swoim centrum pytanie o Boga i o Chrystusa. Zdaje się, że można to odnieść do postawy Kościoła także w innych krajach. Natomiast gospodarz kongresu i metropolita Kolonii kard. Joachim Meisner podkreślił, że uczestnictwo w Eucharystii jest „pozytywnie zaraźliwe”. Podsumowując kongres, stwierdził: „Jeśli zetkniecie się w Eucharystii z Chrystusem, będziecie Go przekazywać innym, będziecie chrystoaktywni”. Natomiast zwracając się do sześciuset uczniów, wspominał czasy, kiedy jako mały chłopiec w NRD, w trudnych powojennych czasach co niedzielę przemierzał piechotą do kościoła na Eucharystię osiem kilometrów.

Eucharystia bowiem jest warta każdego poświęcenia. Ale i należytego szacunku. Dlatego kard. Meisner poprosił młodzież, aby nie brała przykładu z niektórych dorosłych, którzy notorycznie spóźniają się na Mszę, czym wszczynają zamieszanie i odwracają uwagę innych wiernych w poszukiwaniu miejsca siedzącego. Następnie kard. Meisner zachęcił do regularnej, najlepiej co trzy miesiące, spowiedzi, która jest istotnym warunkiem pełnego uczestnictwa w Eucharystii. Niemieccy hierarchowie zwracali również uwagę na to, by mimo kryzysu wiary nie popadać w zwątpienie, gdyż „życie w kryzysie oraz życie jako mniejszość jest jednym z elementów historii Kościoła”, jak podkreślił kard. Kasper. Również metropolita Berlina kard. Rainer Maria Woelki stwierdził, że bycie mniejszością nie jest jeszcze powodem do utraty ducha. Natomiast przewodniczący niemieckiego Episkopatu abp Robert Zollitsch podkreślił, że sytuacja niemieckiego Kościoła nie jest zjawiskiem marginalnym. Podobna sytuacja zaczyna być coraz bardziej odczuwalna również w innych Kościołach lokalnych i dlatego Kościół, mimo iż liczebnie mniejszy, musi „działać aktywnie w zlaicyzowanym społeczeństwie” oraz być „bardziej obecny misyjnie”. Zdaniem abp. Zollitscha, katolicy nie powinni zamykać się w swoim kręgu, nie powinni się izolować.

Przed katedrą w Kolonii

W ciągu tych pięciu dni Kolonia jakby na nowo rozkwitła radością i entuzjazmem wyznawców wiary w Chrystusa, starszych i młodszych, kościelnych hierarchów i wiernych świeckich, których połączył udział w eucharystycznym świecie. Poprzednio Kolonia widziała tak pełne i rozmodlone kościoły w czasie Światowych Dni Młodzieży osiem lat temu. I tak jak kolońskie spotkanie z Benedyktem XVI przyniosło obfite owoce duchowe, tak niemieccy biskupi są pewni, że czas Kongresu Eucharystycznego nie pozostanie bez odzewu w duszach jego uczestników.

W końcu takie rzesze rozmodlonych Niemców to naprawdę rzadkość. Miejmy nadzieję, że na tym pierwszym narodowym Kongresie Eucharystycznym się nie skończy i że inne niemieckie metropolie przejmą pałeczkę kongresu w następnych latach.

Stefan Meetschen
Autor jest dziennikarzem niemieckiego tygodnika "Die Tagespost"
fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy
Idziemy nr 25 (406), 23 czerwca 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter