29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rok zmian

Ocena: 4.1
1288

Dużymi krokami zbliżamy się do końca roku kalendarzowego. Czas na podsumowania, które w roku 2016 jawią się dość ciekawie. Wielu komentatorów zauważa bowiem, że był to rok przełomu – podobnie jak w 1968 zaznaczył się silny zwrot na lewo, tak w 2016 mamy mocny skręt w prawo w europejskiej i światowej polityce. Dość wspomnieć o Brexicie czy wygranej Donalda Trumpa.

W ostatnią niedzielę do państw „zwrotu w prawą stronę” dołączyła również Francja, wybierając w prawyborach centroprawicy kandydata na urząd prezydenta François Fillona, katolika opowiadającego się za konserwatywnymi wartościami i tradycyjnym pojęciem rodziny oraz zapowiadającego duże zmiany gospodarcze w kraju. Zdobywając niemal 70 proc. głosów, pozostawił daleko w tyle umiarkowanego kandydata Alaina Juppé, co daje mu duże szanse na wygranie wyborów prezydenckich na przełomie kwietnia i maja przyszłego roku. Jeśli tak się stanie, to Francja dołączy do Polski, Węgier, Wielkiej Brytanii i USA – państw, w których obywatele mają dosyć ideologicznych haseł, nachalnego „uświadamiania” ich w kwestiach seksualnych. Zamiast tego pragną mieć po prostu pracę i uczciwe zarobki oraz spokojną atmosferę do wychowywania potomstwa.

Pomimo usilnych perswazji lewicowych polityków, zwyczajnych obywateli nie interesuje liczba toalet, jaką urzędy publiczne przeznaczą dla każdej z kilkudziesięciu płci kulturowych. Zatem coś się w Europie i na świecie zmienia, chociaż niestety do tych państw nie należą Niemcy, bowiem ani Angela Merkel, ani CDU nie są w rzeczywistości opcją prawicową. Odnosząc się jeszcze raz do Francji, można by rzec, że Merkel jest jak „umiarkowany”, czyli idący z duchem lewicowej Europy Alain Juppé, jednak można się spodziewać, że na czas wyborów nałoży maskę François Fillona, aby przekonać do siebie konserwatywnych wyborców, odciągając ich od Alternatywy dla Niemiec. Przykre jest to, że światowy establishment nie chce uznać woli i demokratycznych wyborów obywateli, których jest on jedynie przedstawicielem, a nie zarządcą czy panem. Europejskie i amerykańskie elity pozostają zamknięte we własnym małym, hermetycznym świecie, w którym np. amerykańska klasa pracująca to dla nich „białe śmiecie”.

I tym bardziej manifestują swoje przywiązanie do lewicowych wartości, co aż nadto rzuciło się w oczy w peanach na cześć zmarłego komunistycznego dyktatora Kuby Fidela Castro. Jean Claude Juncker napisał w kondolencjach m.in.: „Wraz ze śmiercią Fidela Castro świat stracił człowieka, który dla wielu był bohaterem. Zmienił on losy swojego kraju, a jego wpływy sięgały jeszcze o wiele dalej. Historia oceni dziedzictwo, jakie pozostawił”. Federica Mogherini nazwała zaś Castro „postacią historyczną”. Zatem po Che Guevarze lewica ma kolejnego bohatera, który mimo łamania praw człowieka, przetrzymywania więźniów politycznych, ograniczania swobód religijnych, którego długie rządy pochłonęły kilka, jeśli nie kilkadziesiąt tysięcy ofiar, na łożu śmierci jest niemal kanonizowany przez światowych przywódców.

To tylko pokazuje, jak wielki rozdźwięk istnieje między rzeczywistością obywateli a utopią politycznych elit oraz sprzyjających im mediów głównego nurtu. To swoista wojna kulturowa, w której jednak w ostatnim czasie szala przechyla się na prawą stronę dzięki zaangażowaniu obywateli. I dobrze, bo na tym właśnie polega demokracja: aby obywatele sprawdzali wypełnianie mandatu na ich rzecz – a nie przeciwko nim – przez swoich przedstawicieli brylujących na salonach politycznych i w razie potrzeby im ten mandat odbierali.

Idziemy nr 49 (583), 4 grudnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem niemieckiego tygodnika „Die Tagespost”

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter