28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Seksedukacja na kółkach

Ocena: 0
860

W piątek 12 maja na ulice Warszawy, na trasie między najpopularniejszymi klubami akademickimi, wyrusza specjalny, roztańczony „autobus zwany pożądaniem”, w ramach kampanii o tym właśnie haśle, która obejmuje kilka polskich miast.

W prawdziwym, wynajętym autobusie czekają na chętnych do przejażdżki ubrani odpowiednio do tematu „Konsultanci Bezpiecznych Zachowań Seksualnych” z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Będą „w unikalny sposób łączyć edukację na temat seksu i profilaktyki zakażeń HIV z zabawą”. – Będziemy rozdawać Wam prezerwatywy, nauczymy jak powinny być założone i dlaczego jest to ważne. Ale, żeby nie było nudno, wszystko to będzie okraszone muzyką na żywo dzięki DJ-owi w środku tramwaju, będziemy mieli dla Was ciekawe gadżety – zachęca koordynatorka projektu we Wrocławiu, gdzie w ramach tej samej kampanii „tramwaj zwany pożądaniem” kursował 11 maja.

Organizatorzy tłumaczą, że celem kampanii jest zwrócenie uwagi polskiego społeczeństwa na kwestie związane ze zdrowiem reprodukcyjnym i edukacja w zakresie unikania zachowań ryzykownych. Jednak akcja z „tramwajami/autobusami zwanymi pożądaniem” odbywa się już szósty raz. Wiadomo więc co nieco, jak ona przebiega. I można z góry założyć, że nie ma zbytniej przesady w podtytule artykułu promującego tegoroczny „autobus” warszawski na miejskim portalu wawalove.pl: „Tak, chodzi o seks”.

Każdy pasażer autobusu dostaje bilet z adresem najbliższej placówki, w której można wykonać bezpłatny test w kierunku zakażenia HIV. Kierunek jest wyraźny: według statystyk od 50 do 70 proc. seropozytywnych Polaków nie wie, że żyje z HIV, dajemy ci więc możliwość sprawdzenia, czy to już (sic!) o tobie mowa. Jeśli nie o tobie – profilaktycznie damy ci prezerwatywę. A nawet gdy już jesteś w gronie tych seropozytywnych – też dostaniesz. Żebyś nie musiał się ograniczać w obawie, że zarazisz innych. Zresztą dziś z HIV da się żyć.

Ten ostatni wątek wydaje się w kampanii zasadniczy, w każdym razie – przemycany pod płaszczykiem profilaktyki i zabawy – bardzo mocno podkreślany.

Nie przez przypadek kampania „tramwaj/autobus zwany pożądaniem” realizowana jest w ramach Programu Pozytywnie Otwarci. – Ten wirus już nie zabija, o ile tylko osoby z nim żyjące mają opiekę medyczną i przyjmują leki antyretrowirusowe. Z HIV można żyć długo i relatywnie komfortowo – uspokajają koordynatorzy kampanii. I aż korci, by dokończyć: "...więc gdyby komuś jednak przyszło do głowy, że powinien się seksualnie ograniczyć, niech tego nie robi. HIV to nie wyrok".

Kampania finansowana jest ze środków przyznanych IFMSA-Poland w ramach wspomnianego programu Pozytywnie Otwarci, ufundowanych przez Gilead Sciences Poland – filię amerykańskiego koncernu farmaceutycznego. A na czym Gilead Sciences zbija swój kapitał? Przede wszystkim na produkcji leków przeciwwirusowych, stosowanych przez pacjentów zakażonych HIV!

Warto wiec zapytać: komu potrzebny jest na warszawskich ulicach pełen seksedukatorów „autobus zwany pożądaniem”, z jego prezerwatywami, gadżetami, zabawą itd.?

Jeśli IFMSA-Poland na poważnie – jak postuluje w celach swojej kampanii – chciałoby ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń HIV czy zmniejszenia poziomu zachowań ryzykownych, postawiłoby na „autobus zwany miłością, wiernością, stałością, odpowiedzialnością...”. No, ale na czyjejś wierności nie da się zarobić. Co innego, gdy „z HIV można długo i relatywnie komfortowo żyć”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter