13 listopada
środa
Mateusza, Izaaka, Stanislawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Skrzydła same nie pofruną

Ocena: 0
472

Mijają tygodnie od dnia wyborów, a my wciąż nie wiemy, jak będzie wyglądał rząd i w którą pójdzie stronę. Wiemy, że premierem dalej będzie Mateusz Morawiecki, którego prezes PiS ceni za sprawność w realizacji konkretnych celów, międzynarodowe obycie oraz doświadczenie menedżerskie. I w tej sprawie nie obyło się jednak bez sporów. Pozycja Jarosława Kaczyńskiego jest jednak tak silna, że bez większych problemów przełamał opór jednego z koalicjantów.

W którąś ze stron trzeba pójść, bo choć PiS wychodzi z wyborów zwycięskie, to z przeczuciem, że lód pod stopami zaczyna się robić kruchy. Wynik – 43,6 proc. głosów – jest znacznie poniżej oczekiwań, także poniżej potencjału. Rozczarowanie widać także w powyborczych sondażach, w których partia Kaczyńskiego nie dostała premii za zwycięstwo; dziś jej notowania wciąż przekraczają 40 proc., ale są niższe niż wynik uzyskany 13 października (wg pracowni Social Changes – 41,2 proc.). Tak wytrawny polityk jak prezes PiS z pewnością zdaje sobie sprawę, że kolejne cztery lata nie mogą być prostą kontynuacją poprzedniego czterolecia. Kaczyński na razie jednak czeka. Używając metafory ze sfery gier zespołowych, poprosił o czas.

Swoje propozycje przedkładają koalicjanci. Patryk Jaki, ważny polityk Solidarnej Polski – zapewne nie bez konsultacji ze Zbigniewem Ziobrą – wezwał do skrętu w prawo, tak oto opisując rzeczywistość: „Trwa proces wrogiej socjalizacji społeczeństwa – zamiany flagi biało-czerwonej na »tęczową«, społeczeństwa wolnościowo-konserwatywnego na lewackie. Świat wartości społeczeństwa w większości kształtują media liberalno-lewicowe oraz lewicowe uniwersytety. I smutną puentą tego procesu było oświadczenie rektorów polskich uczelni, że trzeba karać za krytykę ideologii LGBT”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 45 (734), 10 listopada 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 listopada 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest redaktorem naczelnym tygodnika „W Sieci”

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 listopada

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła.
Dziś w Kościele:
+ środa, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie obowiązkowe świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 6,1-11; Ps 82,3-4.6-7; Łk 17,11-19
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -