28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Smog i co dalej?

Ocena: 0
1049

„Norma przekroczona o 3126 procent.” „Trujące noce w Poznaniu.” „Smog nadal groźny. Zostaw samochód.” „Kraków: smog wciąż truje. Nie wychodzić z domu.” „Najwyższe stężenie od kilkunastu lat. Dzieci nie wyjdą ze szkół.”

Temat nie zniknie. Dodatkowo efekt wzmagają niskie temperatury i wysokie ciśnienie, niosące ze sobą bezwietrzną pogodę. Brak ruchu mas powietrza spowodował przekroczenie norm zanieczyszczeń powietrza w wielu miejscach. Tak źle nie było już od wielu lat. Stężenie szkodliwych i rakotwórczych substancji w powietrzu zostało przekroczone w niektórych miastach o kilkaset procent. Nawet Londyn jest dużo czystszy niż większość polskich uzdrowisk.

Z powodu smogu na świecie umiera rocznie ok. 3 mln ludzi, w Polsce – ok. 40 tys. To całe miasto! Większość zgonów wiąże się z chorobami układu krążenia i układu oddechowego.

Problem wiąże się ze spalaniem węgla. To fakt. A teraz mity: samochody na pewno mają negatywny wpływ na nasze powietrze, ale nie są głównym źródłem smogu w Polsce! To zaledwie od 10 do 30 proc. Głównym źródłem zła są piece grzewcze.

Ktoś powie, że Niemcy spalają węgla więcej niż my, a mają czystsze powietrze. Tak, ale spalają go głównie w elektrowniach zaopatrzonych w odpowiednie filtry. U nas powietrze zanieczyszczają małe, stare i prymitywne piece domowe, w których wiele osób pali śmieciami (co jest nielegalne!) i węglem najtańszym, czyli najgorszym. Wreszcie zajął się tym rząd, ale nawet najlepsze rozwiązania dadzą efekt za kilka lat. Co więc zrobić już dziś?

Można korzystać z tradycyjnych pieców węglowych i nie zatruwać środowiska. Wystarczy przejść na tzw. błękitny węgiel – niskoemisyjne paliwo węglowe opracowane w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Jest droższy od tradycyjnego, więc też wymagałby programu dofinansowania.

Jest jeszcze jeden ważny aspekt: technika rozpalania. Należy to robić od góry, a nie od dołu! Ta zmiana daje błyskawiczne pozytywne efekty (szczegóły na http://czysteogrzewanie.pl/). To z kolei wymaga programu edukacyjnego, w ogólnym rozliczeniu mało kosztowego. Szkolenie w zakresie świadomego użytkowania urządzeń grzewczych i jakości paliw powinny prowadzić szkoły, gminy i samorządy. Szczególnie te położone w górach, gdzie ludzie jadą po świeże powietrze – a nie po smog, za który jeszcze trzeba wnosić opłatę klimatyczną!

 

Idziemy nr 4 (590), 22 stycznia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter