16 czerwca
niedziela
Aliny, Benona, Anety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spowiedź bez tajemnicy?

Ocena: 5
1014

Na Australijskim Terytorium Stołecznym, co oznacza Canberrę i okolice, zaczęło 1 kwietnia obowiązywać nowe prawo, uchwalone w czerwcu 2018 r., według którego wszyscy mieszkańcy tego okręgu zobowiązani są do zgłaszania we właściwych do tego urzędach przypadków seksualnego wykorzystywania nieletnich. Dotyczy to również osób duchownych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, bo jest to przecież zrozumiały przepis, tyle tylko, że nowe prawo wymaga od księży denuncjowania sprawców wykorzystywania, którzy się u nich z tego grzechu i przestępstwa spowiadają. Za niezastosowanie się do tego prawa kapłanom grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.

A że nie są to tylko puste pogróżki, można było się niedawno przekonać w czasie pokazowego procesu kard. George’a Pella, który został skazany pomimo braku wiarygodnych dowodów i obecnie przebywa w areszcie bez możliwości sprawowania Eucharystii. Ponieważ apelacja kard. Pella zostanie rozpatrzona dopiero na początku czerwca, do tego czasu pozostanie on w areszcie – grozi mu za to 50 lat więzienia. Chyba najbardziej wstrząsające jest to, że duchownemu odbiera się możliwość sprawowania funkcji kapłańskich, chociaż nawet osadzeni za różne ciężkie przestępstwa mają możliwość uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej i spowiedzi oraz mają kontakt z kapelanem. Kardynałowi Pellowi zabrania się sprawować Eucharystii nawet w niedzielę.

Nowe prawo, które nakazuje księżom łamać tajemnicę spowiedzi, wpisuje się w nurt rozprawiania się z Kościołem katolickim w Australii, karania go i pokazywania mu, kto tu rządzi, jak mówił już w zeszłym roku przewodniczący australijskiego episkopatu abp Mark Coleridge. Abp Christopher Prowse, metropolita Canberry-Goulburn, mówi dobitnie, że księża nie będą łamać tajemnicy spowiedzi. „Władze państwowe zajmują się przestępstwem i karą, a wspólnoty religijne grzechem i przebaczeniem, wsparciem i uzdrowieniem” – stwierdził. Zauważa, że nakaz łamania spowiedzi doprowadzi do tego, że pedofile nie będą do niej przystępować, a zatem ksiądz nie będzie mógł ich zachęcić do zgłoszenia się na policję i żałowania za popełniony czyn. Prawo to będzie obowiązywać również w Południowej Australii, a próbuje się je przeforsować także w Nowej Południowej Walii.

To efekt domina, i tego obawiał się Kościół, kiedy Królewska Komisja, która badała przypadki wykorzystywania seksualnego nieletnich z lat 1950-2010, wprowadziła prawo zobowiązujące do uchylenia tajemnicy spowiedzi na czas postępowań w sprawie pedofilii. Teraz prawo obowiązuje na co dzień. Zresztą to nic nowego w Kościele katolickim. Historia lubi się powtarzać.

Wielu męczenników za wiarę, obecnie już błogosławionych czy nawet świętych, poniosło śmierć właśnie za to, że odmówiło złamania tajemnicy spowiedzi. Niestety, w Australii widać w ostatnich latach systematyczną walkę z Kościołem katolickim, zaplanowaną w ten sposób, aby z niego jak najmniej albo najlepiej nic nie zostało. Komisja Królewska bowiem żąda również, aby australijski episkopat zwrócił się do Watykanu o wprowadzenie na antypodach dobrowolności celibatu, również w celu ochrony nieletnich.

W żadnej innej instytucji państwo nie rozprawia się w ten sposób z przypadkami wykorzystywania seksualnego nieletnich. To daje powody, by zapytać, czy państwu chodzi o rozprawienie się z pedofilią, czy o rozprawienie się z Kościołem katolickim.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

"Niech wasza mowa będzie: tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi"

Dziś w Kościele: sobota, X tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 5,14-21; Ps 103 (102),1b-2.3-4.8-9.11-12; Mt 5,33-37.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

* Owoce Ducha Świętego (cykl SalveNet)
miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wspaniałomyślność, łaskawość, wierność, skromność, wstrzemięźliwość, czystośćNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -