4 lipca
poniedziałek
Odona, Malwiny, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Straszna bieda

Ocena: 4.85
781

Piękny jest ten miesiąc czerwiec, nie tylko dlatego, że to początek lata, ale przede wszystkim dlatego, że otrzymujemy w tym miesiącu nowych kapłanów.

Zawsze bardzo wzrusza mnie ta chwila, kiedy kandydaci do święceń wchodzą do kościoła w białych albach, a wychodzą już w ornatach. Uśmiechnięci, szczęśliwi, tryskający radością. Po prostu inni ludzie, odmienieni łaską święceń kapłańskich. Ci sami, ale już nie tacy sami. To synowie, bracia, koledzy, z którymi spędzało się czas w domu, szkole, na wyjazdach. A teraz są jakby inni, już nie z tego świata, ale ustanowieni dla świata i posłani do świata.

Wciąż jednak pozostają ludźmi, o czym osoby nieprzychylne Kościołowi nie chcą pamiętać, szukając powodów – i często na siłę je wynajdując – by móc ich oszkalować, znieważyć, obrazić. I bardzo często czynią to, niestety, osoby nieuczęszczające do kościoła i nieznające osobiście księży. Bo niekiedy nawet nie chcą ich poznać i nie pozwalają im się do siebie zbliżyć. Nie otwierają nawet drzwi w czasie kolędy. Od dwudziestu lat pracuję w instytucjach kościelnych i w tym czasie poznałam wielu księży. Wniosek jest jeden: ksiądz to też człowiek! Przy bliższym poznaniu bardzo zyskuje, zresztą jak każdy. Ale trzeba mieć odrobinę chęci i otwartości na drugiego, by nie osądzać z góry na podstawie medialnej nagonki. I bardzo dobra jest przeciwwaga, jaką proponują ostatnio filmy o świętych, dobrych i bohaterskich kapłanach – te fabularne i te dokumentalne. A także takie hity, jak amerykański serial „The Chosen”, który ukazuje, że powołanie człowieka do pójścia za Chrystusem odbywa się na różne sposoby i że Bóg wybiera według swoich kryteriów, nie naszych. Jest to jednak zawsze wielki dar i tajemnica.

Dlatego smucą nieuzasadnione ataki na księży ze strony osób, które mają niewiele (albo i nic) wspólnego z Kościołem. Ostatnio w Internecie wielką popularność zdobył wpis pewnego nowo wyświęconego kapłana, który napisał: „Dziś mamy takie czasy, że mówisz «ksiądz», a myślisz «pedofil». A jednak ten głos, który słyszysz w sercu, żeby iść i oddać życie Bogu, jest tak silny, że idziesz. Chociaż wiesz, że nie będzie lekko”. Ten ksiądz pisze o tym, że w najpiękniejszym dniu jego życia, w dniu święceń kapłańskich, ktoś napisał pod jego zdjęciem: „pedofil”. To go bardzo zabolało. Nic dziwnego. To musi boleć. To zawsze boli. I nie będzie dziwił fakt, że coraz mniej mężczyzn decyduje się na pójście za głosem powołania.

Katolicka Agencja Informacyjna podała, że w tym roku w Polsce zostanie wyświęconych w sumie 217 księży. W 2013 r. było ich jeszcze 401. W niektórych polskich diecezjach zostanie wyświęcony tylko jeden ksiądz, a są i takie, gdzie w tym roku święceń nie będzie w ogóle. Ma to swoje konsekwencje dla nas, wiernych. Kilka dni temu biskup opolski Andrzej Czaja poinformował, że w tym roku nie zdoła obsadzić personalnie wszystkich parafii i dlatego sześć z nich zostanie połączonych z innymi. „W całym dzisiejszym dostatku życia na Śląsku Opolskim dopadła nas jedna straszna bieda – wielki niedostatek powołań kapłańskich i zakonnych!”, napisał bp Czaja.

I to jest dopiero bieda! Już nie tylko na Zachodzie, ale u nas, w Polsce. Ta bieda jest już na naszym podwórku. I to nie jest inflacja, to nie są wysokie ceny benzyny, ale to jest niedostatek szafarzy Eucharystii. Jednak tej biedzie można zaradzić na dwa sposoby: modlitwą o nowe powołania oraz wspieraniem księży dobrym słowem i gestem, mówieniem i świadczeniem o nieocenionej wartości ich posługi. Zwłaszcza w środowisku, w którym na co dzień żyjemy i pracujemy.

Idziemy nr 25 (868), 19 czerwca 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lipca

Poniedziałek, XIV Tydzień zwykły - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej
Poślubię cię sobie przez wierność.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 9, 18-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter