19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tęczowe kościoły

Ocena: 3.74
1243

Na frontonach wielu kościołów, a nawet katedr w niemieckich i austriackich miastach powiewają tęczowe flagi. W Polsce w ten sposób „wystrojone” są póki co tylko prywatne okna i niekiedy obiekty publiczne, ale nie do pomyślenia jest, żeby tak wyglądały obiekty sakralne. Cóż, Zachód jak zwykle nas „wyprzedza”.

Proboszczowie oraz pracownicy kościelni wywieszają sześciobarwne flagi na budynkach kościelnych i tych należących do parafii, aby zaprotestować przeciwko odpowiedzi (Responsum ad dubium) Kongregacji Nauki Wiary, która 15 marca br. stwierdziła, że Kościół nie ma uprawnień do błogosławienia związków partnerskich osób tej samej płci. A wiadomo, że od dawna w niektórych niemieckich i austriackich – a także belgijskich czy szwajcarskich – kościołach takie obrzędy błogosławieństwa par homoseksualnych miały miejsce.

Przewodniczący niemieckiego episkopatu bp Georg Bätzing uznał odpowiedź Kongregacji Nauki Wiary za nieostateczną. „W Niemczech i w innych częściach światowego Kościoła od pewnego czasu toczą się dyskusje na temat sposobu, w jaki to nauczanie oraz ogólniej – rozwój doktryny, może być wsparte mającymi przełożenie na życie argumentami”, powiedział i dodał, że ta decyzja Watykanu będzie miała wpływ na tzw. „drogę synodalną”, której celem jest także „temat udanych związków w sposób całościowy, który uwzględnia również konieczność i granice rozwoju doktryny kościelnej”. Zresztą, rodzima diecezja bp. Bätzinga, Limburg, zamieściła na swoim Facebooku wizerunek katedry w tęczowych barwach.

Kilku innych niemieckich biskupów, m.in. biskup Drezna czy Akwizgranu, wyraziło swoje rozczarowanie watykańskim pismem. Z kolei kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii zdecydowanie poparł papieża Franciszka w kwestii zakazu błogosławienia par homoseksualnych, mówiąc, że w stanowisku Watykanu widzi „wzmocnienie katolickiego rozumienia małżeństwa i rodziny”. Wręcz odwrotnie odpowiedź kongregacji widzi ponad dwustu niemieckojęzycznych profesorów teologii, którzy podpisali oświadczenie krytykujące pismo kongregacji. Teologowie wskazują, że dokument ten dyskryminuje osoby homoseksualne i ich życiowe plany.

Podobnie uważa metropolita Wiednia kard. Christoph Schönborn i ok. 350 księży uczestniczących w austriackiej inicjatywie pt. „Wezwanie do nieposłuszeństwa 2.0”, podkreślając: „Będziemy nadal błogosławić pary tej samej płci”. W swoim stanowisku podają, że dekret z Rzymu, starający się ożywić ducha czasów, o których myślano, że odeszły już do przeszłości, jeszcze bardziej pogłębi przepaść między rzymską biurokracją a żywym Kościołem na miejscu. Niestety, tak właśnie uważa wielu współczesnych kapłanów i teologów na Zachodzie: żywy Kościół to ten, który dostosowuje się do ducha czasów. Stąd tęczowe flagi m.in. na kościele w Dülmen, gdzie spoczywają relikwie bł. Anny Katarzyny Emmerich, a na stronie internetowej parafii zawisło stanowisko z hasztagiem: Miłość nie jest grzechem. To kompletne niezrozumienie kwestii, wielu innych hierarchów wypowiedziało się bowiem, że błogosławieństwo poszczególnych osób, o wszelkiej orientacji, jest jak najbardziej możliwe. Ale nie błogosławienie jakichkolwiek związków poza małżeństwem mężczyzny i kobiety.

Niemieccy publicyści katoliccy piszą o rozłamie w Kościele w Niemczech i o galopującym spadku liczby wiernych właśnie w wyniku reform, które mają uczynić Kościół „żywym”. Pewien niemiecki publicysta napisał: „Widzimy puste seminaria i puste lub sprzedane plebanie. Widzimy Kościół, który obraca się tylko wokół swoich rzekomych reform. Pierwszą rzeczą, która umiera, jest prawda”. I dodaje, że najbardziej boli to, iż taki proces wychodzi z samego Kościoła, nie będąc wcale atakiem z zewnątrz. Jak mawiał bł. ks. Jerzy Popiełuszko: „Korzeniem wszelkich kryzysów jest brak prawdy”.

Idziemy nr 15 (806), 11 kwietnia 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter