19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tęsknota za tradycją

Ocena: 0.6
2778

Książę Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle są już małżeństwem. „Witamy w rodzinie” – tak brytyjscy dziennikarze opisali wyjątkowo ciepłe przyjęcie nowej osoby przez rodzinę królewską.

Ożywioną dyskusję wywołała nie tylko sama ceremonia, ale także suknia panny młodej ozdobiona wzorami kwiatów symbolizujących 53 kraje Wspólnoty Narodów. Zapewne nie tylko książę Harry był zachwycony! Suknia kosztowała około 400 tys. funtów, a całe wesele – około 32 mln funtów. Ale zysk dla Zjednoczonego Królestwa będzie znacznie wyższy.

Ceremonia odbyła się na zamku w Windsorze, gdzie śledziło ją ponad sto tysięcy osób, a na całym świecie – przed telewizorami – setki milionów. Tylko w samej TVP 1, a było to sobotnie przedpołudnie – ponad dwa miliony! Jeśli dodamy do tego relacje w innych stacjach czy portalach internetowych, to łącznie całą uroczystość mogło u nas oglądać w szczytowym momencie około czterech milionów Polaków!

W sieci rozgorzała dyskusja: po co to pokazywać – i to jeszcze w TVP, po co się tym pasjonować, kogo to interesuje i w ogóle co to za zacofanie?! Żyjemy wszak w czasach równości, a król i dwór to zapomniana przeszłość!

Opinie te były co najmniej nietrafione. Zaryzykuję też tezę, że w dużej mierze podszyte hipokryzją. Ci, którzy deklarują, że chcą oglądać w telewizji przedstawienia teatralne, reportaże i dokumenty, wybierają potem propozycje lekkie i banalne. Czyli chcemy być dobrzy i mądrzy, a wychodzi, że jest inaczej.

Ale czyż tak wielka widownia nie świadczy też o naszej wrodzonej tęsknocie za światem harmonijnym i pięknym? W którym mamy żywe spełnienie snu o Kopciuszku i księciu z bajki, a ceremonia dzieje się na naszych oczach? Czyż nie jest to też nadzieja, że wielka miłość jest możliwa? Nawet jeśli w naszym życiu jest inaczej?

Może jest to też wyraz potrzeby pewnej ciągłości państwa i jego instytucji? Tęsknoty za normalnością i ładem? Wbrew wpływowym liderom opinii, ludzie potrzebują – i to bardzo – wyrazistej tożsamości. Czy to nie tak szargana dziś czasem tradycja i związany z nią ład są dla wielu pociągające? To zupełnie naturalna tęsknota, która przetrwała w naszej narodowej substancji, mimo że w komunizmie miała być skazana na zagładę! To tak jak z polskimi rodami książęcymi. Też cudem przetrwały i dziś prowadzą – często cichą, dlatego niewidoczną – pracę u podstaw. To może i u nas czas na wymianę elit?


Idziemy nr 21 (659), 27 maja 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter