18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

TVN zapłacił

Ocena: 4.51333
1099

Obchodzimy dziesięciolecie kanonizacji Jana Pawła II. Miliony wiernych modlą się za wstawiennictwem św. Jana Pawła Wielkiego. Warto przy tej okazji wspomnieć, że rok temu mieliśmy zorkiestrowany atak na Karola Wojtyłę, zatytułowany „Obrońcą pedofilów był”. Wydawnictwo Agora wydało książkę Ekkego Overbeeka „Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział”, a TVN 24 wyemitował film Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3”. Lewicowo-liberalne towarzystwo zwolenników obecnej koalicji rządzącej rozdarło szaty. Młodzi, wykształceni (ale słabo) z dużych (i średnich) miast ruszyli z kredkami w dłoniach, by na murach kościołów bazgrolić hasła o tym, jak niegodziwym człowiekiem był Wojtyła. „Krytyka Polityczna”, ponoć organ intelektualistów lewicy, pisała o „bestii z Wadowic”. Była to akcja polityczna, by pomóc Donaldowi Tuskowi wygrać wybory, ale i światopoglądowo-cywilizacyjna, by obrzydzać katolicyzm i wsadzać w jego miejsce modne ideologie z gender/LGBT na czele.

Niektórzy duchowni katoliccy uznali, że w tej sytuacji przed takimi autorytetami jak Agora i TVN 24 trzeba stanąć pokornie i na baczność i obiecać, że raz jeszcze prześwietlimy Karola Wojtyłę, by wszystko wyjaśnić. Grupa wykładowców historii Kościoła w seminariach duchownych i na wydziałach teologicznych oświadczyła w specjalnym apelu: „Dostrzegamy potrzebę nieustannych badań nad osobą św. Jana Pawła II, obejmujących wszystkie zachowane źródła. Zarówno irracjonalny lęk przed poszukiwaniem prawdy, jak i pokusa formułowania pochopnych osądów stoją w jawnej sprzeczności z właściwym uprawianiem rzemiosła historycznego i publicystycznych opracowań”. Rzetelne badania trzeba pochwalać, tyle że taki apel w tamtym czasie, w kontekście oszczerczej nagonki na papieża Polaka – bez względu na zapewne dobre intencje jego autorów – sugerował, że coś jest na rzeczy, a beatyfikacja i kanonizacja nie były przeprowadzone rzetelnie, może nawet ze złą wolą ukrycia niewygodnych faktów. Pisałem o tym wszystkim na łamach „Idziemy” w artykule „O badaniu świętego”.

Powracam do tej nagonki sprzed roku, bo oto mamy ciąg dalszy tej historii, który warto odnotować. Sprawą reportażu „Franciszkańska 3” zajęła się KRRiT, która, po zasięgnięciu opinii wielu ekspertów, stwierdziła, że nie spełnia on „kryteriów reportażu oraz standardów etyki dziennikarskiej”, i nałożyła na TVN karę w wysokości 550 tys. zł. Suma ta – jak poinformował przewodniczący KRRiT Maciej Świrski – wpłynęła na stosowny rachunek bankowy. Innymi słowy, TVN zapłacił nałożoną na niego karę za wyemitowaną „gadzinówkę”. Wszystko jasne! Nie wiem natomiast, na jakim etapie rzetelnych badań w sprawie Wojtyły są wspomniani historycy Kościoła. Oczekiwałbym, szczególnie w kontekście zapłaconej przez TVN kary, jakiegoś kolejnego apelu, trochę innego w treści i wymowie.

Ciągłe medialne młotkowanie Kościoła, w tym przede wszystkim księży, odniosło swój skutek. Wielu dało się przestraszyć. W rezultacie na oczywiste głupoty lub oszczerstwa reagujemy nieadekwatnie. Zamiast uderzyć pięścią w stół, próbujemy naiwnie rozmawiać. Trafnie zauważył prof. Mieczysław Ryba, że w ataku na Jana Pawła II „nie chodziło o żadną pedofilię, o jakieś oczyszczenie, ale o wojnę kulturową, gdzie wszystko jest w istocie zero-jedynkowe: albo my, albo oni”. Albo nowa religia lewicowo-liberalnej rewolucji, albo katolicyzm. Jest czas nadstawiania drugiego policzka, ale jest też czas sprzeciwu, także przy wykorzystaniu instytucji publicznych. Paweł Apostoł, kiedy podczas przesłuchania u arcykapłana Ananiasza został uderzony w twarz, drugiego policzka nie nadstawił: „Uderzy cię Bóg, ściano pobielana! – stwierdził. – Zasiadłeś, aby mnie sądzić według Prawa, a każesz mnie bić wbrew Prawu?” (Dz 23, 3). Dziś nie brakuje „pobielanych ścian” – tych, którzy chcą „opiłowywać katolików”. Trzeba się im tyleż mądrze, co zdecydowanie przeciwstawiać.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Profesor teologii na Wydziale Teologicznym Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie


dkowalczyk@jezuici.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego
Twoje słowo jest pochodnią dla stóp moich, Panie,
i światłem na mojej ścieżce.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter