28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ultrakatolickie poglądy

Ocena: 2.4
8428
Wygląda na to, że jeśli w życiu kierujesz się nauką Kościoła katolickiego, w tym nauczaniem św. Jana Pawła II, wyrażonym np. w encyklice Evangelium vitae, to jesteś ultrakatolikiem. Tak przynajmniej sądzą niektóre środowiska, dla których najlepszymi katolikami są ci, którzy w pewnych ważnych sprawach z katolicyzmem się nie zgadzają, albo po prostu wyznawcy innych religii, jak na przykład religii „wybiórczej”.

W słownikach możemy wyczytać, że „ultra”, to „pierwszy człon wyrazów złożonych oznaczający najwyższy poziom lub skrajną postać tego, co wyraża drugi człon złożenia”. I tak na przykład we włoskiej lewicowej prasie można było spotkać opinie, że rząd Jarosława Kaczyńskiego był ultraprawicowy, czyli skrajny, radykalny, w domyśle: niebezpieczny, po prostu zły. Oczywiście w tego rodzaju opiniach nie chodzi o opisywanie rzeczywistości, ale o uprawianie ideologii, w tym przypadku lewicowej ideologii, dla której nie istnieje normalna prawica, gdyż prawica zawsze musi być skrajna. Wiadomo, że światopoglądowo lewicowym (nie mylić z wrażliwością na biednych) mediom nie będzie pasował rząd, który publicznie odwołuje się do wartości chrześcijańskich, a zatem nie popiera aborcji, małżeństw homoseksualnych, ideologii feministyczno-genderowych, seksualizacji dzieci i młodzieży w szkołach itp. Ultraprawica miałaby być w gruncie rzeczy tym samym, co faszyzm czy nazizm, choć tak naprawdę nazizm jako narodowy socjalizm był – jak sama nazwa wskazuje – ideologią raczej lewicową, która nie ma nic wspólnego z dzisiejszymi poglądami konserwatywno-prawicowymi.

Powróćmy do katolicyzmu, a raczej ultrakatolicyzmu. W rządzie Kopacz nie znalazł miejsca Michał Królikowski, wybitny fachowiec od stanowienia prawa, w poprzednim rządzie wiceminister sprawiedliwości. Jednym z powodów, jeśli nie głównym, odrzucenia wiceministra była jego katolicka tożsamość. Nowy minister sprawiedliwości, Cezary Grabarczyk, powiedział Królikowskiemu, że – jak to relacjonuje sam były wiceminister – wyrobił sobie pogląd na temat jego „ideologicznego zaangażowania” na podstawie wsparcia przez niego możliwości wypowiedzenia inwokacji „Tak mi dopomóż Bóg” przy składaniu przysięgi przez prawników. W niektórych mediach można było spotkać się z opinią, że Królikowski ma ultrakatolickie, czyli skrajne poglądy. Dlaczego? Ano m.in. dlatego, że przeprowadził wywiad rzekę z abp. Hoserem, w którym zdawał się podzielać w pełni katolickie poglądy arcybiskupa. Rzeczywiście, zgroza – wiceminister jest katolikiem, a w dodatku zgadza się z katolickim biskupem. Innymi „przestępstwem” Królikowskiego jest członkostwo w Zespole Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. Wiadomo tymczasem, że minister mógłby być masonem, członkiem międzynarodówki gejowskiej, ale być ekspertem biskupów? Ooo, to coś doprawdy niestosownego.

W tym szaleństwie jest metoda. Nazwanie poglądów po prostu katolickich ultrakatolickimi to sprytna manipulacja, która pozwala udawać, że nie walczy się z katolicyzmem, ale jakimiś jego skrajnościami. W Internecie można znaleźć dwa zestawione ze sobą zdjęcia. Jedno przedstawia dziecko w łonie matki, a drugie Annę Grodzką (przed tzw. operacją zmiany płci Krzysztof Bęgowski). Pod zdjęciem z dzieckiem napis: „To nie jest człowiek”. Pod zdjęciem Grodzkiej: „To jest kobieta”. Całość została zatytułowana: „Lewacka logika”. Właśnie! Mamy sytuację, w której normalne poglądy, np. że dziecko w łonie matki to człowiek, którego nie wolno zabijać, uważane są za skrajne, a jednocześnie ideologia, że jak barczysty facet założy sukienkę i powie, że jest kobietą, to wszyscy mają to uznać za oczywistość, głoszona jest jako pogląd nie tylko nowoczesny, ale wyważony. Nie dajmy sobie wmawiać, że zwyczajny katolicki światopogląd jest ultra… Pozostańmy normalni.

Dariusz Kowalczyk SJ
dkowalczyk(at)jezuici.pl

Idziemy nr 40 (472), 5 października 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter