17 września
wtorek
Franciszka, Roberta, Justyna
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

USA za życiem

Ocena: 4.8
459

Przez Stany Zjednoczone przesuwa się fala antyaborcyjnych ustaw, a wraz z nią histeria mediów i hollywoodzkich celebrytów. W ostatnich latach w kwestii życia nienarodzonego zmieniła się bardzo nie tylko mentalność obywateli USA, ale i prawodawców.

Oprócz coraz większej liczby uczestników marszów za życiem, również coraz większa liczba stanów pracuje nad ustawami ograniczającymi prawo aborcyjne. W dwudziestu stanach trwają prace nad ustawami całkowicie zakazującymi aborcji, jak ta przyjęta przez parlament Alabamy i podpisana przed kilkoma dniami przez panią gubernator Kay Ivey. Ustawa zakazuje aborcji w każdym przypadku, nawet gdy ciąża jest wynikiem gwałtu, z jednym wyjątkiem – jeśli poważnie zagraża zdrowiu kobiety. Trochę wcześniej Georgia, jako kolejny stan, przyjęła ustawę zakazującą aborcji po wykryciu bicia serca dziecka. Taką samą ustawę przyjął w kwietniu stan Ohio, a przed nim Missisipi i Kentucky.

Także Kościół katolicki w Stanach Zjednoczonych nie pozostaje neutralny, ale jasno opowiada się przeciw liberalnym ustawom antyaborcyjnym. Kilka dni temu burzę w mediach wywołał bp Thomas Paprocki, ordynariusz diecezji Springfield w stanie Ohio. Wydał on zakaz udzielania Komunii Świętej politykom, którzy pracowali nad ustawą o zdrowiu reprodukcyjnym. Bp Paprocki wymienił nawet dwóch polityków z nazwiska: „Zgodnie z kanonem 915 Kodeksu Prawa Kanonicznego, prezydent Senatu Illinois John Cullerton i przewodniczący Izby Michael J. Madigan, którzy przyczynili się do przegłosowania ustawy o aborcji w 2017 r. (Projekt ustawy nr 40) oraz zdrowia reprodukcyjnego z 2019 r. (Ustawa senacka 25) nie mogą być dopuszczani do Komunii Świętej w diecezji Springfield w stanie Illinois, ponieważ upierają się przy promowaniu ohydnej zbrodni i bardzo poważnego grzechu aborcji” – napisał w oświadczeniu. Następnie pouczył, że będą oni mogli ponownie przystępować do Stołu Pańskiego po odbytej spowiedzi i zadośćuczynieniu za szkody i skandale.

Radość organizacji pro-life, które widzą, że działania uświadamiające o ochronie życia poczętego przekładają się na konkretne decyzje prawne, mącona jest ogromną falą krytyki i nacisków ze strony hollywoodzkiego establishmentu i przemysłu telewizyjnego. Amerykańska aktorka Anne Hathaway skrytykowała ostro panią gubernator Alabamy, nazywając ją „białą kobietą, która zapłaciła za projekt i podpisała ustawę”. Pojedynczych głosów krytyki ze strony aktorów jest mnóstwo, ale główny nacisk na polityków pracujących nad ustawami antyaborcyjnymi stosują wielkie koncerny medialne, jak np. Netflix, który udostępnia filmy i seriale milionom ludzi na całym świecie. Po przegłosowaniu ustawy antyaborcyjnej przez stan Georgia Netflix zagroził zatrzymaniem produkcji filmów w tym stanie. Również prezes wytwórni filmowej Walta Disneya zagroził, że jeśli ustawa stanie się prawem, to studia znajdujące się w Georgii zostaną przeniesione do innego stanu. Ciekawe, że mówi to prezes wytwórni produkującej filmy dla dzieci – widocznie tak strasznie boi się narodzin nowych dzieci, czyli swoich odbiorców i klientów!

Ale właśnie pośród odbiorców mediów, którzy coraz bardziej są świadomi, że każde życie jest święte, narasta niezadowolenie z takich gróźb. Po szantażu ze strony Netflixa klienci z USA i ostatnio z Anglii masowo rezygnują z jego abonamentu. Chrześcijanie i działacze pro-life przekonują, że nie można wspierać finansowo firm, które otwarcie wspierają aborcję. I to też jest wkład w budowanie kultury życia.

 

Idziemy nr 24 (713), 16 czerwca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Zapraszamy w rocznicę IV rozbioru Polski

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 września

"Łaska i miłosierdzie nad Jego wybranymi i nad świętymi Jego opatrzność"

Dziś w Kościele: środa, XXIV tydzień zwykły
+ święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 4,7-15, Ps 148, Łk 2,41-52
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - do końca lata zapraszamy do przeglądu filmów SalveNET prezentowanych podczas minionych wakacji.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -