19 sierpnia
piątek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W co się zaangażować w 2022 r.

Ocena: 2.95
898

Weszliśmy w ten nowy rok z pewnymi obawami dotyczącymi najbliższych miesięcy. Mało kto już ma nadzieję, że niebawem skończy się pandemia. Z kolei wiadomości płynące ze wschodniej Ukrainy też nie napawają optymizmem. Mimo to życie toczy się dalej, a kalendarz kościelny pełny jest wydarzeń okolicznościowych i jubileuszy. Aczkolwiek nie tak wzniosłych, jak te z ubiegłego roku.

Czego zatem możemy spodziewać się w tym roku w Kościele? Będą to raczej kontynuacje wydarzeń z zeszłego roku. A zatem do czerwca potrwa etap diecezjalny synodu biskupów o synodalności, w który włączyły się wszystkie polskie diecezje i parafie. Po nim nastąpi faza kontynentalna synodu.

Z kolei do czerwca potrwa Rok Rodziny „Amoris laetitia”, który zakończy się Światowym Spotkaniem Rodzin z papieżem w Rzymie. Z tej okazji Ojciec Święty skierował również list do małżonków, w którym raz jeszcze przypomina proste, ale często pomijane zasady rodzinnego życia: „Zachowajcie w waszych sercach radę, której udzieliłem małżeństwom w trzech słowach: proszę, dziękuję i przepraszam. A kiedy pojawia się jakiś konflikt, niech nigdy dzień rodziny nie kończy się bez pogodzenia się”.

Na cały bieżący rok został przedłużony z powodu pandemii Jubileuszowy Rok Jakubowy, aby większa liczba osób miała okazję skorzystać z odpustów w związku z nim przysługujących.

Rok 2022 będzie jednak obfitował w okrągłe jubileusze misyjne, jak 400-lecie powołania do życia Kongregacji Ewangelizacji Narodów, 200-lecie powstania Dzieła Rozkrzewiania Wiary, 100-lecie podniesienia Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Dzieła św. Piotra Apostoła i Dzieła Misyjnego Dzieci do rangi dzieł papieskich oraz 150. rocznica urodzin bł. Pawła Manny, założyciela Papieskiej Unii Misyjnej. Jest też polski akcent: w tym roku przypada 100. rocznica śmierci bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, patronki współpracy misyjnej w Polsce, zwanej Matką Afryki, starszej siostry św. Urszuli Ledóchowskiej.

Ponadto w Watykanie rozpoczęły się już przygotowania do Roku Świętego 2025. Jeśli chodzi o Kościół w Polsce, to rok 2022 nie będzie obfitował w tak okazałe wydarzenia jak rok poprzedni, ale będzie do nich nawiązywał. Będziemy bowiem przeżywać trzy duże dziękczynienia za beatyfikację kard. Wyszyńskiego: 23 kwietnia w Gnieźnie, 3 maja na Jasnej Górze i 5 czerwca w Warszawie w ramach  Święta Dziękczynienia.

Do trzech zeszłorocznych beatyfikacji dołączy w tym roku zbiorowa beatyfikacja s. Paschalis Jahn i dziewięciu towarzyszek, sióstr elżbietanek pochodzenia niemieckiego, która odbędzie się 11 czerwca we Wrocławiu. Siostry w czasie II wojny światowej poniosły męczeńską śmierć z rąk Sowietów, broniąc czystości swojej i innych.

Ważną rocznicą będzie 20-lecie aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu przez papieża Jana Pawła II, którego dokonał 17 sierpnia 2002 r. w Krakowie-Łagiewnikach podczas swojej ostatniej podróży do Polski.

Być może warto z tych wydarzeń wybrać dla siebie jakąś myśl przewodnią na ten rok. Może warto bardziej zainteresować się tematem misji i w jakiś sobie dostępny sposób zaangażować się w dzieło misyjne Kościoła? A może warto zwrócić uwagę na kondycję naszej rodziny? Zawsze jest coś do naprawienia w relacjach z innymi, zwłaszcza z osobami, z którymi żyje się na co dzień. Mimo trudnych okoliczności zewnętrznych, a może właśnie pomimo nich, chrześcijanie zawsze mają wiele do zrobienia. Każdy też może wybrać obszar większego zaangażowania w życie i działania Kościoła, a nie tylko ten polegający na wytykaniu błędów instytucji i osób z nią związanych. Bo tak jest najprościej, ale to do niczego nie prowadzi.

Idziemy nr 02 (845), 09 stycznia 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

Piątek, XX Tydzień zwykły – Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
Cierpieli głód i pragnienie *
i wygasało w nich życie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 34-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter