21 stycznia
poniedziałek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W tym samym czasie

Ocena: 0.3
944

Podczas gdy w Orszaku Trzech Króli w ostatnią niedzielę szło w Polsce ok. 1,2 mln osób, przed Sejmem Inicjatywa Polska, czyli ugrupowanie Barbary Nowackiej, wspierane przez członków KOD, zebrało się, by przedstawić swoje projekty. Liderka wołała: „Polsce bardzo potrzeba rozdziału Kościoła od państwa i świeckości. Jeśli mamy być krajem demokratycznym, krajem równych praw i równych szans, pewne relacje trzeba przebudować i przemodelować!”.

Gdzie problem? Rozdział Kościoła od państwa gwarantuje konstytucja, a dokładnie jej art. 25.; inne kwestie reguluje konkordat. „Nie może tak być, nie ma na to naszej zgody, by [Kościół] pisał ustawy i wpływał na polityków, jak mają procedować prawo” – stwierdziła Nowacka. Pewnie miała na myśli projekt dotyczący uszczelnienia ochrony życia. Ale to projekt obywatelski! A nie polityczny czy kościelny!

Działacze z Inicjatywy Polskiej zakładają zniesienie finansowania religii w szkołach z budżetu państwa i wprowadzenie finansowania jej przez związki wyznaniowe i Kościoły, które „chcą nauczać zasad swojej wiary w szkole”, oraz wpisanie religii na listę zajęć dodatkowych.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 2 (691), 13 stycznia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 27 stycznia 2019 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.plNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -