26 października
poniedziałek
Lucjana, Ewarysta, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Walka z życiem

Ocena: 0.939996
590

Tegoroczny schyłek lata obfitował w Polsce i zagranicą w „Marsze dla Życia”, które przeszły ulicami wielu metropolii. Co prawda sezon publicznej manifestacji za nienarodzonym życiem przypada zasadniczo na wiosnę, jednak w tym roku marsze zostały odwołane lub przesunięte na początek jesieni z powodu pandemii koronawirusa.

Niemniej w ubiegły weekend „Marsz dla Życia i Rodziny” przeszedł ulicami Warszawy i Berlina. W marszu ulicami niemieckiej stolicy wzięło udział 3,5 tys. osób, w tym biskupi z Ratyzbony i Augsburga. Na zakończenie zostało odprawione ekumeniczne nabożeństwo przed Bramą Brandenburską, w czasie którego kazanie wygłosił metropolita Berlina abp Heiner Koch. – Gdybyśmy ustalili granice prawa do życia, ustalilibyśmy je również dla siebie samych i zniszczyli naszą wielkość i wyjątkowość, a nawet całe nasze życie jako istoty ludzkie. Jeśli my, ludzie, pomagamy innym ludziom żyć, pomagamy sobie żyć. Ochrona życia innych to zawsze także ochrona własnego życia – powiedział. I dodał: – Dlatego jako istoty ludzkie i jako chrześcijanie walczymy o godność i wielkość człowieka oraz o jego prawo do życia w każdym momencie życia: walczymy o prawo do życia nienarodzonego dziecka, jak również o prawo do życia tego, który w oczach społeczeństwa jest nisko ceniony. Z kolei przewodniczący niemieckiego episkopatu bp Georg Bätzing podziękował uczestnikom marszu za ich niezłomne zaangażowanie.

Według Federalnego Urzędu Statystycznego liczba wykonywanych w Niemczech aborcji wzrosła pomimo epidemii koronawirusa. Tylko w drugim kwartale 2020 roku odnotowano ich 25100. Natomiast dane opublikowane przez polskie Ministerstwo Zdrowia za 2019 rok podają, że w naszym kraju w całym ubiegłym roku wykonano 1100 aborcji. To ogromna różnica, chociaż każda aborcja to tragedia, bo oznacza śmierć jednej osoby. Walka o prawo nienarodzonych dzieci do życia jest jednak trudna i nierówna, bowiem międzynarodowe organizacje i agendy „dbają” o to, aby nawet pandemia nie przeszkodziła we wdrażaniu praw reprodukcyjnych.

Bardzo jasno wyraził to Sekretarz Generalny ONZ António Guterres podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, zobowiązując się, iż nie pozwoli „rządom na wykorzystywanie Covid-19 do podważania praw seksualnych i reprodukcyjnych oraz kwestionowania świadczonych zabiegów”. Zaapelował on do państw członkowskich o „podjęcie wszelkich środków niezbędnych do zapewnienia prawa kobiet i dziewcząt do korzystania z najlepszej możliwej opieki zdrowotnej, w tym także tej dotyczącej zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego”.

Rezolucja przyjęta przez ONZ dotycząca walki z koronawirusem uwzględnia aborcję selektywną ze względu na płeć oraz ze względu na problemy zdrowotne dziecka poczętego. Spotkało się to ze sprzeciwem Stolicy Apostolskiej, której stały obserwator przy ONZ abp Gabriele Caccia stwierdził, że włączenie tych praw do rezolucji o koronawirusie jest „głęboko niepokojące”. Stolicę Apostolską poparły Stany Zjednoczone oraz Izrael.

Trudno jest w tym wypadku wierzyć w intencje ONZ, jakoby chciało zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa i pomagać poszczególnym państwom w walce z pandemią. Jak zwykle sprawa sprowadzona została do przeforsowania cichcem kwestii ideologicznych. Miejmy nadzieję, że obecna pandemia wzbudziła jednak w narodach refleksję na temat wartości ludzkiego życia w ogóle, a w szczególności tego najbardziej bezbronnego. Bo każda dokonana aborcja to ta o jedną za dużo.

Idziemy nr 39 (779), 27 września 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 października

Poniedziałek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Albowiem droga sprawiedliwych jest Panu znana,
a droga występnych zaginie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4, 32 – 5, 8; Ps 1, 1-4 i 6; Łk 13, 10-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter