19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wiadomości z Fuldy

Ocena: 0
1661

W ostatnim tygodniu września odbyło się jesienne zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Niemiec w Fuldzie – siedzibie biskupstwa założonego przez św. Bonifacego, patrona Niemiec. Na to zgromadzenie czekali nie tylko niemieccy katolicy, ale i cała wspólnota Kościoła katolickiego, zaniepokojona ogłoszoną przez niemiecki episkopat tzw. drogą synodalną.

Obrady jesiennego zebrania niemieckich biskupów skupiły się wokół dwóch tematów: odszkodowań pieniężnych dla ofiar nadużyć przez duchownych oraz statutów drogi synodalnej. Jeden temat powiązany z drugim, gdyż, jak przekonywali niemieccy hierarchowie podczas marcowego zebrania plenarnego, rozwiązania drogi synodalnej mają zapobiegać przypadkom nadużyć. Dyskusja nad statutami tzw. drogi synodalnej była długa i burzliwa. Jeszcze przed ogłoszeniem wyniku głosowania nad przyjęciem statutów bp Rudolf Voderholzer z Ratyzbony wydał osobiste oświadczenie, w którym napisał, że mimo kilku ulepszeń w dokumencie w głosowaniu końcowym głosował na „nie”. Napisał, że jeśli chodzi o odnowę Kościoła, to kurs został źle ustawiony. Wcześniej wyraził ubolewanie, że przygotowany przez niego i kard. Rainera Woelkiego z Kolonii projekt statutów uwzględniający to, co papież Franciszek napisał w liście „Do pielgrzymującego ludu Bożego w Niemczech”, został odrzucony w sierpniowym głosowaniu podczas zebrania Rady Stałej.

W sumie 12 biskupów, w tym również kard. Woelki, głosowało przeciwko statutom, podczas gdy „za” oddało głos 51 hierarchów (jeden wstrzymał się od głosu). Zatem tzw. droga synodalna rozpocznie się w Kościele w Niemczech od pierwszej niedzieli Adwentu. Dyskusja w jej ramach odbywać się będzie w czterech tzw. forach, które zostały wcześniej ustalone w porozumieniu z Centralnym Komitetem Niemieckich Katolików: podział władzy w Kościele, celibat, urzędy kościelne dla kobiet i moralność seksualna. Bp Voderholzer trafnie zauważył, że „pseudonauką jest twierdzenie, iż ze względu na przypadki nadużyć seksualnych trzeba się zająć celibatem, nadużyciami władzy, rolą kobiety w Kościele czy katolicką etyką seksualną”.

Większość biskupów ma jednak inne zdanie. Podczas konferencji prasowej na zakończenie obrad jesiennej sesji plenarnej przewodniczący niemieckiego episkopatu kard. Reinhard Marx oświadczył: „Nie ma żadnych znaków »stop« z Rzymu wobec drogi synodalnej, dlatego będziemy ją kontynuować. Takie były wyniki rozmów w Rzymie, taka była jednomyślna opinia po długiej debacie naszego zgromadzenia plenarnego w Fuldzie. Będziemy nadal informować w Rzymie o drodze synodalnej”. Następnie wyjaśnił, że „nie będzie żadnej szczególnej drogi niemieckiej bez Rzymu w ważnych kwestiach związanych z Kościołem powszechnym, ale jesteśmy gotowi wnieść wkład w dyskusję Kościoła powszechnego. Droga synodalna to droga Kościoła w Niemczech, wspierana przez Konferencję Episkopatu Niemiec i Centralny Komitet Niemieckich Katolików. To nie jest moja droga, o czym w kółko muszę czytać, ale wspólna droga Kościoła w Niemczech”. Jednak dodał również, że „proces synodalny bez reform jest nie do pomyślenia”.

Czy te deklaracje uspokoją Watykan? Trudno powiedzieć. Dość, że nuncjusz apostolski w Niemczech abp Nikola Eterović zwrócił uwagę, że list Franciszka „Do pielgrzymującego ludu Bożego w Niemczech” to pierwszy osobny dokument po encyklice Mit brennender Sorge („Z palącą troską”) z 1937 r., jaki Ojciec Święty kieruje do członków Kościoła katolickiego w Niemczech. Z pewnością nie tylko Watykan, ale i cały Kościół powszechny patrzy z troską na to, co dzieje się w Kościele w Niemczech, który przecież wydał jednego z najwybitniejszych teologów – papieża Benedykta XVI.

 

Idziemy nr 40 (729), 6 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter