25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Widmo przeszłości

Ocena: 0
2122
Miesiąc temu minęła rocznica męczeńskiej śmierci ks. Stanisława Streicha. Siedemdziesiąt pięć lat temu proboszcza z Lubonia pod Poznaniem zamordował komunista w czasie Mszy Świętej. Ten akt nienawiści antykatolickiej wstrząsnął Polską, a profesora Mariana Zdziechowskiego, nauczyciela Czesława Miłosza, natchnął do napisania eseju „Widmo przyszłości”. Tekst ten ukazał się parę miesięcy przed niemiecko-sowieckim najazdem na Polskę.

75-lecie męczeństwa ks. Streicha zasługiwało na narodowe upamiętnienie i opozycyjni parlamentarzyści zgłosili miesiąc temu stosowne projekty Uchwał w Sejmie i Senacie. Niestety, okazało się, że ofiara życia katolickiego kapłana nie nakłada na parlament oczywistego obowiązku pamięci. Wbrew przyjętej procedurze, nakazującej takie inicjatywy realizować najpóźniej w ciągu kilkunastu godzin, po prostych konsultacjach przeprowadzanych przez Prezydium Sejmu – tym razem sprawa została skierowana na żmudną drogę formalną. Widocznie marszałkowie obu Izb nie uznali jej za oczywistą i niekontrowersyjną. Ciągle nie wiadomo, czy rocznica męczeństwa kapłana, będącego kandydatem na ołtarze, zostanie upamiętniona przez polski parlament.

Dlaczego do tego wracam miesiąc po rocznicy? Bynajmniej nie dlatego, bym o niej wcześniej zapomniał. Przeciwnie, w Warszawie i w Poznaniu uczestniczyłem z tej okazji w debatach Instytutu Ordo Caritatis o „Aktualności antykomunizmu”. Ale postawione w tych debatach pytanie wróciło do nas gwałtownie w czasie procesu sprawców masakry Polaków na Wybrzeżu w 1970 roku. Winnych decyzji politycznych wymiar sprawiedliwości nie znalazł. Bezpośrednim wykonawcom masakry wymierzył „kary wolnościowe”, w zawieszeniu.

Widmo przyszłości, które Marian Zdziechowski zobaczył w oczach komunistycznego zbrodniarza – ciągle przeszłością nie jest. Przeciwnie – do przeszłości chce wysłać antykomunizm. Właśnie dlatego antykomunizm jest ciągle aktualny. Między innymi po to, by postawić proste pytanie: czy niepodległa Polska dysponuje naprawdę władzą sądowniczą, by wykonywać swoją suwerenność? Czy wymiar sprawiedliwości w naszym kraju identyfikuje się z tą sprawiedliwością, której pragnienie było zasadniczym motywem walki Polaków o niepodległość?


Marek Jurek
Idziemy nr 17 (398), 28 kwietnia 2013 r



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter