18 marca
niedziela
Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wierni do końca

Ocena: 0
911

Po raz kolejny wspominaliśmy żołnierzy Polski Walczącej, którzy kontynuowali opór po zajęciu Polski przez Sowiety i ustanowieniu rządów kolaboracyjnych. Ich walka była najlepszym świadectwem odrzucenia przez naród Jałty. Dlatego zresztą nie stała się częścią wspólnej pamięci historycznej, do której odwoływaliby się przywódcy współczesnej Europy. Pamięć komunizmu wymagałaby od świata liberalnego uczciwego rozliczenia się z własną przeszłością i współczesnością. Tymczasem, jak trafnie pisze Chantal Delsol, liberalny Zachód potępił terror, ale nie komunizm jako taki. Utopia nowego świata bez państw, bez rodziny, bez historii – jest ciągle atrakcyjna. I z tej perspektywy spustoszenia, jakich dokonały komunistyczne rządy w Europie Środkowej, okazują się nawet użyteczne, by osłabiać nasze „anachroniczne” i „reakcyjne” narody.

Podziemie po wojnie było z każdym miesiącem coraz bardziej świadome trwałości systemu jałtańskiego. Również jednak tego, że dla żołnierzy podziemia nie ma odwrotu, co stało się oczywiste po zbrodniach popełnionych w trakcie jałtańskich „wyborów” na działaczach politycznej opozycji. Potem więc chodziło już tylko o wierność podkomendnym, których można było zwolnić co najwyżej do więzienia albo pod ścianę. Była to najczystsza, bezinteresowna ofiara – dla Polski i dla innych ludzi.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 10 (648), 11 marca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 21 marca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. W latach 2005-2007 marszałek Sejmu.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły