16 stycznia
sobota
Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Właściwa droga

Ocena: 4.4
1141

Skoro tyle osób zastanawia się, czy kwestię prawa do rodzenia się dzieci niepełnosprawnych należało podejmować w tym czasie i w tej formie, tydzień temu napisałem o wyborze chwili, przypominając wszystkie stracone momenty i cały czas, w którym należało mobilizować – a nie demobilizować – opinię publiczną. Dziś pora zastanowić się nad drugą kwestią: nad właściwością drogi, a potem przyjdzie czas na wnioski.

Powtórzę to, co mówię od dwóch lat: już samo złożenie przez posłów większości skargi do Trybunału na łamiącą Konstytucję ustawę było praktyką dziwaczną. Skarga do Trybunału Konstytucyjnego to akt właściwy dla opozycji, gdy rząd wprowadza ustawy naruszające Konstytucję. Większość rządząca powinna po prostu złe ustawy naprawiać w Sejmie, a tym bardziej usuwać antykonstytucyjne przepisy. Każdy poseł powinien tego żądać przede wszystkim od swojej partii.

Kierownictwo większości (czyli PiS) nie chciało tego zrobić od pięciu lat, a od czterech nie robiło, mimo leżących na stole społecznych inicjatyw ustawodawczych. Zamiast je przyjąć, „zgodziło się” na skierowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, po to tylko, żeby tą sprawą się nie zajmować, żeby mieć nowy pretekst do ignorowania leżącego w Sejmie społecznego projektu ustawy. Podkomisja, która w poprzedniej kadencji miała się nią zająć – w ogóle się nie zbierała. Po to zresztą została powołana.

W stosunku do przeniesienia sprawy do Trybunału istniały od początku dwa poważne dodatkowe zastrzeżenia. Po pierwsze, ponowne rozpatrzenie podważało znaczenie orzeczenia z 28 maja RP 1997 (stanowiącego, że obowiązkiem praworządnej demokracji jest poszanowanie życia od poczęcia). Gdyby władzy zależało na konstytucyjnej obronie prawa do życia – bez przerwy by się do tego pierwszego orzeczenia odwoływała. Teraz się okazało, że nie wraca do niego już nikt – ani władza, ani opozycja. Jarosław Kaczyński zaś doskonale wiedział, że wartość wyroku Trybunału w obecnym stanie będzie kwestionowana. I tak opinia katolicka i wspierająca cywilizację życia stała się ostatecznie zakładnikiem władzy, bo wiadomo, że wyrok z 22 października tego roku zachowa ważność dopóty, dopóki nie zostanie zakwestionowane całe orzecznictwo Trybunału z ostatnich pięciu lat. Zresztą, i tak nie jest publikowany.

Takie są fakty. Nie chodzi o to, by się na nie obrażać, ale by o nich wiedzieć. Tym bardziej że władza nie działa w próżni. Polityka kierownictwa PiS wobec cywilizacji życia była znana, mimo to przekierowanie sprawy do Trybunału (którego ważne orzeczenie przecież istniało) nie wywołało praktycznie żadnego krytycznego namysłu prawicowej opinii (autorytetów, posłów, dziennikarzy) nad właściwością takiej decyzji. Nawet jej zresztą nie broniono, gdy była krytykowana. „Bierzmy to, co Prezes daje, kimże jesteśmy, by jego decyzje oceniać!?”. Taka polityka i takie podejście do polityki nie mogło przynieść dobrych rezultatów. I to właśnie musi się zmienić.

Idziemy nr 48 (788), 29 listopada 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. W latach 2005-2007 marszałek Sejmu.

Zapowiedź nowego nru tygodnika Idziemy

+ Tygodnik Idziemy na 17 stycznia - dlaczego warto sięgnąć po najnowszy numer?

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 stycznia

Sobota, I Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Słowa Twe, Panie, są duchem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 4,12-16; Ps 19,8-10.15; Mk 2,13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter