21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wybiórczy język

Ocena: 0
1051

Nazywanie rzeczy po imieniu nigdy nie było na rękę tym, którzy pragnęli manipulować rzeczywistością. Tak jest i dzisiaj. Kiedy jakiś fenomen czy wydarzenie zostaje nazwane, staje się sprawą, a nawet problemem, którym trzeba się zająć. Jednak natura ludzka jest taka, że niekiedy człowiek woli żyć w błogiej nieświadomości, nie chcąc nazywać rzeczy po imieniu, a niekiedy czyni to z pełną świadomością w celu forsowania swojego światopoglądu tudzież ideologii.

Wyraźny przykład wybiórczego i zmanipulowanego języka mieliśmy w ostatnich tygodniach przy okazji tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się w Wielkanoc na Sri Lance. Światowi politycy robili, co mogli, aby uniknąć jednoznacznego stwierdzenia, że w kościołach zginęli chrześcijanie uczestniczący w Eucharystii. Chodzi tu głównie o słowo „chrześcijanie”. Bo gdyby politycy przyznali, że zginęli chrześcijanie, i to w dodatku z rąk islamskich terrorystów, to w konsekwencji oznaczałoby to, że mamy do czynienia z prześladowaniem chrześcijan na Sri Lance. Taki tok myślenia dotyczy również i innych krajów, gdzie chrześcijanie giną w atakach na miejsca kultu. Jedne z najbardziej kuriozalnych kondolencji twitterowych wystosowali Barack Obama i Hillary Clinton, którzy – jakby się umówili – użyli wyrażenia „wielkanocni wierni” na określenie chrześcijan uczestniczących w niedzielnej Mszy Świętej Zmartwychwstania. Natomiast szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker napisał tylko o „ludziach” i „ofiarach”. Cóż, dla wielu polityków i mediów to, że ataki miały miejsce w Niedzielę Wielkanocną i oprócz hoteli obejmowały kościoły katolickie i protestancki, jeszcze nie świadczy o tym, że jest to prześladowanie chrześcijan. Również fakt, że niedzielne Msze Święte w lankijskich kościołach nie są odprawiane aż do odwołania, też jeszcze nie przesądza sprawy.

Dopóki mówimy o atakach na turystów czy odwiedzających kościoły – prześladowań chrześcijan oficjalnie nie ma. A przecież takie organizacje chrześcijańskie jak Open Doors mówią coś zupełnie przeciwnego: Open Doors szacuje (dane na 2019 r., że ponad 245 mln chrześcijan znosi prześladowania o wysokim natężeniu. Jeśli jednak nie wierzyć organizacjom chrześcijańskim zajmującym się badaniem opinii publicznej, bo mogą być w tej kwestii postronne, to może warto by zapoznać się z badaniami Centrum Badawczego Pew z Waszyngtonu, które w ostatnim raporcie z 2018 r. podaje, że chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. Z raportu Pew wynika, że chrześcijanie są prześladowani w 144 krajach (stan na 2016 r.), co stanowi wzrost ze 128 krajów w roku wcześniejszym.

Kilka dni temu nawet stacja BBC News podała, że „prześladowanie chrześcijan w części świata jest bliskie poziomu ludobójstwa”, według raportu zleconego przez brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Jeremy’ego Hunta. Przyznał on również, że to właśnie „polityczna poprawność” sprawiła, że kwestia ta nie została podjęta. Żyjemy w czasach, w których występuje jedno z największych prześladowań chrześcijan w historii. Ale ponieważ się tego tak nie nazywa, to problemu jakby nie było.

Chodzi o to, aby przestać w ogóle używać słów „chrześcijanin” czy „chrześcijaństwo”, bo kojarzą się z Chrystusem, a o Nim także należy we współczesnym świecie zapomnieć. Pociesza fakt, że na kondolencje polityków po zamachach na Sri Lance wiele osób odpowiedziało w sieci protestem, iż chodzi o chrześcijan zabijanych i cierpiących za wiarę. I choćby politycy i media milczeli, współcześni męczennicy dają, na wzór swoich poprzedników sprzed dwóch tysięcy lat, świadectwo wiary, które nie pozostanie bezowocne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 lipca

"Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże"

Dziś w Kościele: niedziela XVI tygodnia zwykłego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 18, 1-10a; Ps 15; Kol 1, 24-28; Łk 10, 38-42
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań
 

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -