5 czerwca
piątek
Waltera, Bonifacego, Walerii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wzorem Matki Bożej

Ocena: 4.8
2052

Połowa maja, miesiąca maryjnego, pobudza do refleksji, jak i w czym moglibyśmy naśladować Najświętszą Dziewicę. Zwłaszcza kolejne wezwania Litanii loretańskiej, opisujące cnoty Matki Bożej, pozwalają nam lepiej poznać Tę, która była tak miła Bogu, iż wybrał Ją na Matkę swego Syna. Jaka była Maryja? Posłuszna woli Boga, pokorna, cicha, czysta.

Przez wieki katoliczki – żony, matki, zakonnice – miały wspaniały wzór do naśladowania. Piszę „miały”, bo obecnie katoliczki postępowe pragną przystosować Maryję do swych własnych zapatrywań i ambicji, aby przeforsować swoją wizję kobiety i Kościoła. Przez cały mijający tydzień, w dniach 11-18 maja, niemieckie katoliczki z Münster ogłosiły strajk kościelny pod hasłem „Maria 2.0”. Strajk poparł Katolicki Związek Kobiet w Niemczech. Polegał on na tym, aby przez cały tydzień katoliczki w Niemczech nie chodziły do kościoła i nie wykonywały żadnych funkcji ani posług kościelnych. Taki strajk odbył się w pięćdziesięciu miejscach w kraju, gdzie kobiety zamiast w niedzielnej Eucharystii uczestniczyły w happeningach imitujących Mszę przed kościołem, tak aby nie przekroczyć jego progu.

Strajk był protestem wobec męskich struktur kościelnych i nadużyć seksualnych w Kościele. Katoliczki z Münster i ich naśladowczynie domagały się więcej władzy dla kobiet w Kościele, łącznie ze święceniami kapłańskimi i biskupimi, a także lepszych warunków pracy dla kobiet w kościelnych urzędach. Akcji towarzyszył list otwarty do papieża Franciszka, ale w sumie nie wiadomo przeciwko komu w ogóle był ten strajk wymierzony. Przeciwko niemieckim hierarchom chyba nie, bo przecież biskupi niemieccy na wiosennym zebraniu plenarnym zgodzili się jednomyślnie co do tego, że kobiety muszą mieć większy udział w strukturach kościelnych, chociaż zgody na wyświęcanie kobiet i tak nie może dać żadna lokalna konferencja biskupów.

A może przeciwko Maryi? Całą bowiem akcję ogłaszał plakat z wizerunkiem Matki Bożej z zaklejonymi ustami. Organizatorki strajku napisały, że chcą zdjąć Maryję z piedestału, na którym tylko stoi i milczy, i uczynić z Niej siostrę, matkę i kobietę z uczuciami. Tyle że z ich postulatów wynika, iż one same nie chcą dłużej być w Kościele pokornymi służebnicami, chcą być sprawującymi władzę! Maryja nie sprawowała w pierwotnym Kościele żadnej władzy, a jednak była i jest postacią bardzo ważną. Właśnie przez swą cichość i pokorę.

Postępowe katoliczki nie chcą jednak naśladować Maryi w tych Jej cnotach, ale nie chcą również Jej odrzucić, dlatego próbują zmienić Jej wizerunek, na nowo interpretując Ewangelię. Katoliczki z Münster twierdzą, że mężczyźni w Kościele katolickim tylko „tolerują” Maryję, bo milczy – a one milczeć nie będą. Tylko w imię czego? Dla dobra Kościoła czy w imię własnych interesów? Bo już samo opuszczanie niedzielnej Mszy Świętej i nawoływanie do tego innych kobiet wystawia ocenę całej akcji. Forum Niemieckich Katolików mocno skrytykowało bojkot kobiet, oceniając, że organizatorkom nie tyle chodzi o dobro Kościoła, ile o przeforsowanie własnych postulatów, czyli przede wszystkim święceń kobiet.

Organizatorki bojkotu nie chcą wcale patrzeć na Maryję, by Ją naśladować, ale tworzą sobie własny, wyimaginowany wizerunek Matki Boga, a wraz z nim własną wizję Kościoła. Taka pokusa pojawia się w dziejach Kościoła raz za razem, a jej rezultatem są kolejne rozłamy i podziały. Kobiety zaś, które naśladują Maryję taką, jaka Ona jest, wnoszą do Kościoła pokój i właściwy porządek rzeczy. Przykładem są święte czcicielki Maryi na przestrzeni wieków.

Idziemy nr 20 (709), 19 maja 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 czerwca

Piątek, IX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Bonifacego, biskupa i męczennika
Istotą Twojego słowa jest prawda *
i każdy Twój sprawiedliwy wyrok jest wieczny.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Tm 3,10-17;Ps 119(118),157,160.161 i 165.166 i 168;Mk 12,35-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter