19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z Bogiem przez dzieje

Ocena: 4.5
745

„2022 musi być rokiem, w którym zakończymy pandemię”, powiedział pod koniec ubiegłego roku do dziennikarzy w Genewie szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Było to jednak priorytetem także w 2021 r. i niestety, widzimy, jak koniec pandemii oddala się mimo podejmowania przez rządy różnych, mniej lub bardziej drastycznych środków. A tymczasem Francja, Wielka Brytania czy Włochy wciąż odnotowują sześciocyfrowe dobowe liczby zachorowań na COVID-19.

Z całą pewnością walka z pandemią w tym roku ponownie zdominuje działania polityczno-społeczne, ale nie tylko. Inflacja i wzrost cen towarów i usług, a przede wszystkim energii, będą również spędzać sen z powiek, tyle że bardziej obywatelom niż rządzącym. Jak to zwykle bywa. Pod koniec ubiegłego roku inflacja w Unii Europejskiej w ujęciu rocznym wyniosła ponad 5 proc., podczas gdy Polska znalazła się na czwartym miejscu pod względem wysokości wskaźnika inflacji, osiągając 7,8 proc. (według danych GUS). Weszliśmy zatem w 2022 r. z najwyższą inflacją od 21 lat. I to najbardziej zajmuje obywateli. A nie na przykład fakt, że 1 stycznia rozpoczęła się roczna prezydencja Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau, który będzie przez ten czas pełnił funkcję przewodniczącego OBWE, zapowiedział, że polska prezydencja będzie się koncentrować na zapobieganiu konfliktom i sytuacjom kryzysowym oraz łagodzeniu ich. A trzeba przyznać, że tychże w ostatnim czasie nie brakowało, a ponadto dotknęły

one Polskę bezpośrednio.

Dlatego trudno się nie zgodzić z szefem MSZ, kiedy twierdzi, że polska prezydencja przypada na „bardzo trudny czas”. Z kolei w strukturach unijnych od 1 stycznia prezydencję w Radzie Unii Europejskiej objęła na okres sześciu miesięcy Francja. Prezydent Macron zapowiedział, że priorytetem francuskiej prezydencji jest „przejście od Europy współpracującej wewnątrz swych granic do Europy mocarstwa, całkowicie suwerennej i wyznaczającej swą przyszłość”. Macron zapowiedział również, że poprowadzi Unię w kierunku „kontynentu zatrudnienia i produkcji”, jako drogi do wyjścia z kryzysu. Ponadto zauważył, że chciałby demokratyzacji Wspólnoty i większego zaangażowania obywateli w życie Unii. Cóż, to dosyć okrągłe słowa, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę dwie rzeczy: po pierwsze, unijni urzędnicy od dawna robią co chcą, nie licząc się z opinią obywateli państw członkowskich, a po drugie, w połowie francuskiej prezydencji w Radzie przypadają we Francji wybory prezydenckie. Nie wiadomo zatem, czy nie nastąpi zmiana na urzędzie szefa tego kraju, który w chwili obecnej boryka się z jedną z najwyższych dobowych liczb zakażeń koronawirusem w całej Unii.

Dla drugiego unijnego mocarstwa, czyli naszych sąsiadów zza Odry, którzy od niedawna mają nowy rząd federalny i nowego kanclerza, priorytetem będą kwestie ideologiczne, które Niemcy zamierzają forsować na unijnej arenie. A będzie to duża zmiana w ich dotychczasowej polityce. Dość powiedzieć, że podczas zaprzysiężenia nowego rządu kanclerz federalny Olaf Scholz oraz siedmiu ministrów złożyli przysięgę bez formuły „tak mi dopomóż Bóg”. Scholz jest drugim kanclerzem Niemiec, po Gerhardzie Schröderze, który zrezygnował z odniesienia do Boga. Jest też pierwszym bezwyznaniowym szefem niemieckiego rządu, po tym jak wystąpił z Kościoła protestanckiego. Sama zaś umowa koalicyjna nowego rządu federalnego jasno ukazała, że priorytetem Niemiec – także na szczeblu unijnym – będzie forsowanie ideologii gender oraz spychanie na margines wszelkich odniesień religijnych. Cóż, to nie będzie łatwy rok. I wbrew temu, co głoszą nasi zachodni sąsiedzi, przejdziemy przez ten trudny czas zwycięsko tylko wtedy, gdy wezwiemy na pomoc Tego, który jest Panem dziejów.

Idziemy nr 03 (846), 16 stycznia 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter