20 lutego
wtorek
Leona, Ludomira, Zenobiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zawód

Ocena: 0
2083

Reakcje izraelskie na nowelizację ustawy o IPN to poważny cios dla wszystkich, którym zależy na solidarności między Polską i Izraelem, na zrozumieniu i przyjaźni między Polakami i Żydami. Najboleśniejsze jest zupełne niezrozumienie polskich intencji. Polska musi przeciwstawiać się banalizacji pamięci o drugiej wojnie światowej i pomniejszaniu niemieckiej odpowiedzialności za jej wywołanie i zbrodnie. I mamy obowiązek pamiętać (więc również przypominać) o roli Polski w zatrzymaniu ekspansji Hitlera w Europie, o cenie, jaką za to zapłaciliśmy, o polskim oporze i wszystkich potwornościach niemieckiej okupacji. To obowiązek wobec poprzednich pokoleń Polaków, wobec tych, którzy odeszli, i wobec tych, którym pamięć polskich cierpień i polskiego poświęcenia musimy przekazać. Tę sprawę politycy i liderzy opinii w Izraelu powinni w pełni rozumieć, bo pamięć w ich życiu narodowym i publicznym odgrywa bardzo ważną rolę.

Zasadnicza okoliczność praktyczna to konieczna reakcja na powszechne w świecie zachodnim lekceważenie polskich cierpień, polskiego oporu i polskiego wkładu w walkę wolnego świata z niemiecką Trzecią Rzeszą. Okupacja niemiecka w Polsce była czym innym, niż w większości państw europejskich. To dlatego Francuzów w czasie wojny straszono „polonizacją”. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 5 (643), 4 lutego 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 14 lutego 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. W latach 2005-2007 marszałek Sejmu.SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły