10 sierpnia
środa
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zdeptana Rzeczpospolita

Ocena: 4.9
713

Parę lat temu odwiedziłem w Dublinie cmentarz w Glasnevin, główną nekropolię Republiki. Leżą tam twórcy niepodległości, Éamon de Valera, Michael Collins i wielu innych. Spoczywają razem, choć w czasie wojny domowej, po wypędzeniu Brytyjczyków, skłócili się o traktat utrzymujący nad Irlandią formalne zwierzchnictwo Korony Brytyjskiej i zatrzymujący pod jej polityczną zwierzchnością Belfast, Derry i północną część wyspy. Przez kilka lat strzelali do siebie, ale spoczywają razem, tak jak razem walczyli wcześniej o niepodległość.

Glasnevin Cemetery to urocze miejsce, ucieleśniające prawdziwie rzymskiego ducha Republiki. Pozbawione pogańskiej imperialnej pompy, rodzinne, tchnące pokojem. Czuje się tam ducha Irlandii de Valery, który za osiągnięcie niemal równe niepodległości uważał wskrzeszenie języka irlandzko-celtyckiego, a wielkości Republiki chciał szukać w rozwoju duchowym, promocji cywilizacji chrześcijańskiej i obronie praw skrzywdzonych narodów.

Historia jest pamięcią minionych walk, ale szczególnie naród powinna łączyć. To miara tego, czy państwo jest naprawdę Rzecząpospolitą. Zaprzeczeniem tego jest bolszewicka nienawiść, coraz częściej zatruwająca nasze życie publiczne.

Wanda Półtawska, należąca do grona najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II, otrzymała mimo „protestów” honorowe obywatelstwo Miasta Krakowa. Występujący przeciw jej kandydaturze pan Andrzej Hawranek, weteran Platformy Obywatelskiej, uznał, że chociaż profesor Półtawska „ma ogromne zasługi z okresu II wojny światowej, zasługi martyrologiczne”, jednak „nie jest ona osobą godną [!] otrzymania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Krakowa”, gdyż jej wypowiedzi i stanowiska „dzielą ludzi”. To był oficjalny, zaprezentowany na posiedzeniu rady miasta wyraz kampanii cały czas prowadzonej przez „Gazetę Wyborczą” i grupy prohomoseksualne.

Martyrologia doktor Półtawskiej to więzienie Gestapo, obóz koncentracyjny w Ravensbrück, eksperymenty medyczne, którym poddawali ją hitlerowcy. Zasługi to ponad pół wieku współpracy z Janem Pawłem II, opieka psychologiczna nad ocalałymi z obozów koncentracyjnych, walka przeciw ukrywaniu przestępstw seksualnych popełnionych w Kościele. „Gazetę Wyborczą” i Platformę Obywatelską razi jej zaangażowanie na rzecz cywilizacji życia. Zbyt nieugięte, zbyt naznaczone „anachronicznym” duchem pokolenia wojennego, pokolenia Jana Pawła II, Herberta, Sołżenicyna.

Zawsze uważałem, że solidarność narodowa przejawia się szczególnie w uznaniu zasług tych, z którymi się politycznie nie zgadzamy. Szacunek dla przeszłości powinien scalać w narodową całość tradycje, które teraźniejszość skazuje na spory. Tak – łącząc pokolenia – żyje Rzeczpospolita.

Haniebne podważanie tych prostych zasad jest natomiast znakiem upadku opozycji w Polsce, jej przemiany w (używając jej własnego języka) pseudoopozycję, negującą – konieczną przecież dla istnienia opozycji jako instytucji – polityczną wspólnotę narodu.

Idziemy nr 25 (868), 19 czerwca 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. W latach 2005-2007 marszałek Sejmu.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter