17 października
czwartek
Wiktora, Marity, Ignacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Życzenia na Wielki Tydzień

Ocena: 0
1649

Amerykański film Unplanned („Niezaplanowana”) odniósł w Stanach Zjednoczonych i rozgłos, i wielki sukces frekwencyjny i kasowy. Ale wciąż spotyka się z wieloma atakami. Jego twórcy napotykali na różne trudności, zarówno podczas jego realizacji, jak i dystrybucji. Problemem było uzyskanie licencji na wykorzystanie muzyki. Potem producenci mieli kłopot z reklamowaniem filmu. Wiele sieci telewizyjnych odmówiło emisji trailera. Twitter zawiesił konto promujące film trzy dni po premierze i dzień po tym, jak obraz osiągnął sukces kasowy. Dlatego od razu pojawiły się oskarżenia o usiłowanie wprowadzenia cenzury.

Nie znam filmu, bo w Polsce jest jeszcze niedostępny. Oparty jest na bestsellerze opisującym nawrócenie byłej dyrektorki Planned Parenthood, amerykańskiej organizacji działającej na rzecz „praw reprodukcyjnych”, czyli antykoncepcji i aborcji. Zwrotu w życiu kobieta dokonała po doświadczeniu, jakim był udział w aborcji 13-tygodniowego nienarodzonego dziecka.

Film zapewne nieraz jeszcze spotka się z krytyka i cenzurą. W niektórych stanach można go zobaczyć, ale – uwaga! – tylko w towarzystwie: młode dziewczyny ze wzglądu na „drastyczność scen” muszą być pod opieką mam! Ileż w tym hipokryzji – te same media i osoby, które zapewniają na co dzień, że aborcja to prawo człowieka, a przemysł aborcyjny jest bezpieczny, bronią się przed ujawieniem prawdziwych historii i horroru aborcji!

Niejedyny to przykład ciężkiej hipokryzji ostatnich dni. Na terenie jednej z gdańskich parafii ksiądz z ministrantami rozpalili ognisko; na stos trafiły m.in. książki „Harry Potter” i „Zmierzch”. Jaki mógł być społeczny odbiór tego wydarzenia? Sam muszę skrytykować ten „pseudokatolicki event”. Być może słuszna w głębi myśl księdza – bo jako ojciec wiem, jak wiele niebezpieczeństw niesie dziś ze sobą kultura masowa – ściągnęła oprócz gromów na Kościół także tuziny rozemocjonowanych „postępowców”, którzy w miniony weekend „na wymianę” przynieśli w geście protestu „Kod Leonarda da Vinci”.

Ci sami ludzie, którzy potępiają palenie książek, nawet się nie zająkną, kiedy palona czy darta jest Biblia. Święta księga dla kilku miliardów ludzi na świecie! I obojętnie przejdą obok burzonego kościoła, co dzieje się w Europie regularnie.

No tak – ale łatwo krytykować innych, samemu popadając w pychę. Dlatego – ponieważ mamy Wielki Post – zastanówmy się: ile razy, mimo deklarowania walki z hejtem, sami wylewamy z siebie potoki bagna w internecie? Ileż to razy, choć „bronimy Kościoła”, sami zagłębiamy się w horoskopach, a zamiast do spowiedzi idziemy do wróżki?

To jest nasz prywatny kryzys wiary, odwrót od religijności racjonalnej. A czyż prawdziwa religijność nie wymaga naszego zaangażowania, zmierzenia się ze sobą? Z naszym zaufaniem do Boga? Część pracy musimy wykonać sami. Czego także sobie życzę na ostatni tydzień Wielkiego Postu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP
www.krzysztofziemiec.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 października

On sam jest sprawiedliwy i usprawiedliwia każdego, który żyje dzięki wierze w Jezusa

Dziś w Kościele:
czwartek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 3,21-30a, Ps 130, Łk 11,47-54
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -