14 października
poniedziałek
Liwii, Kaliksta, Bernarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Archidiecezja katowicka: księdza na kolędzie przyjmuje 50 proc. rodzin

Ocena: 0
777

Abp Wiktor Skworc spotkał się w klasztorze dominikanów w Katowicach z proboszczami dekanatu Katowice-Śródmieście na podsumowaniu tegorocznych odwiedzin duszpasterskich. Zauważył, że znaczna część diecezji chce przyjąć kapłana z błogosławieństwem i wspólnie się pomodlić. - W skali diecezji odwiedzamy około 50 proc. rodzin. Poznajemy wówczas ich sytuację egzystencjalną i społeczną, co daje pewien obraz społeczeństwa w naszej archidiecezji – powiedział metropolita katowicki.

Fot. Diabetes / Domena publiczna / Link

Abp Skworc zauważył, że „nie ma lepszej formy poznania sytuacji ludzi niż bezpośredni z nimi kontakt”. - Kiedy popatrzymy na to działanie duszpasterskie jakim jest kolęda w skali diecezji, nawet kraju, to możemy powiedzieć, że to Kościół przez ten instrument ma najlepsze rozeznanie sytuacji społecznej – dodał.

Metropolita katowicki podkreślił, że z uwagi na dobrą znajomość sytuacji wiernych „Kościół ma też prawo i obowiązek zabierania głosu w sprawach społecznych”. – Takiego kontaktu nie ma ani władza samorządowa, ani władza rządowa – powiedział. Podkreślił, że wierni wpuszczający kapłanów w ramach odwiedzin duszpasterskich są o wiele większą grupą reprezentatywną, niż ta na podstawie której przedstawia się różne sondaże.

- Dziękujemy Bogu, że drzwi tylu mieszkań się przed nami otwierają. Te rodziny, ci wierni, chcą przyjąć księdza, chcą prosić o błogosławieństwo mimo tej antykościelnej propagandy, która – jak  widzimy - jest nieskuteczna – zauważa hierarcha.

Katowiccy proboszczowie zauważają, że parafie w centrum miasta się starzeją. O. Tomasz Golonka OP wskazuje, że parafia się wyludnia. – To jest realny problem dla mieszkańców. Oni sami pytają: „Gdzie są ci wszyscy ludzie, którzy tutaj mieszkali?” – stwierdza.

Ks. Łukasz Gaweł, proboszcz parafii katedralnej podkreśla, że jeżeli ktoś jest zaangażowany w życie parafii, to od razu widać to podczas rozmowy. – Pojawia się zainteresowanie dotyczące grup parafialnych, Mszy świętych, remontów, które się toczą – wyjaśnia.

Ks. Zbigniew Kocoń, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wskazuje, że kolęda to bardzo wartościowe spotkanie. – Podczas naszych odwiedzin możemy sobie spojrzeć w oczy. Porozmawiać o problemach, którymi żyją parafianie. To jest przede wszystkim wartość tego spotkania – mówi.

Proboszczowie podczas odwiedzin duszpasterskich zachęcają także do tego, aby osoby starsze korzystały z posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. – Pojawia się pewien problem. Często ludzie mylą posługę szafarza z sakramentem chorych (…). Próbujemy ich natomiast zachęcać do tego, aby przyjmowali Jezusa Chrystusa eucharystycznego jak najczęściej – mówi ks. Andrzej Suchoń, proboszcz parafii mariackiej w Katowicach.

- Razem z wikariuszami ustaliliśmy, że zawsze będziemy zadawali pytania o życie sakramentalne. O uczestnictwo w Eucharystii, o zaangażowanie w parafii. To są m.in. tematy, które poruszamy podczas kolędy – stwierdza ks. Leszek Czernecki, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu.

Odwiedziny duszpasterskie zwane kolędą trwają w archidiecezji katowickiej w niektórych parafiach już od pierwszych dni Adwentu a czasem dopiero w okresie świąteczno-noworocznym. Kończą się pod koniec stycznia. W tym czasie kapłani udają się do domów wiernych z błogosławieństwem oraz wspólną modlitwą. Jest to także okazja do tego, aby porozmawiać na tematy związane z życiem i funkcjonowaniem parafii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -