29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Działał jeden do jednego". Dzwon "Zygmunt" upamiętni bp. Pieronka

Ocena: 0
2594

W piątek w samo południe w Krakowie będzie bił dzwon "Zygmunt", by upamiętnić zmarłego kanonika Kapituły Metropolitalnej na Wawelu biskupa Tadeusza Pieronka. Znajdujący się w katedrze na Wawelu dzwon bije podczas świąt kościelnych i w najważniejszych dla Polaków chwilach. - Charakterystyczną cechą biskupa Tadeusza Pieronka było to, że łowił nie tyle na sieć - czyli wiele osób - ale na wędkę, czyli poszczególne osoby. Biskup Pieronek doprowadzał ludzi z peryferii do Chrystusa i do Kościoła - powiedział rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski poinformowało w czwartek, że w Krakowie zmarł bp Tadeusz Pieronek, biskup pomocniczy sosnowiecki w latach 1992-1998, sekretarz generalny KEP w latach 1993-1998, rektor PAT w Krakowie w latach 1998-2004.

Jak zaznaczył rzecznik KEP, charakterystyką biskupa Pieronka było wyjście do każdego człowieka. "Można mówić o wielu rzeczach, które robił i wymieniać wiele jego zasług, i to wszystko będzie prawda, ale jego charakterystyczną cechą było to, że on, jako następca apostołów, łowił nie tyle na sieć - czyli wiele osób - ale łowił na wędkę, czyli poszczególne osoby" - ocenił ks. Rytel-Andrianik.

I dodał: "Pamiętam na przykład, że kiedy spotkaliśmy się na Wawelu, od razu po mszy świętej zaprosił mnie do siebie na kawę, do mieszkania, gdzie mieliśmy okazję porozmawiać. I to była jego charakterystyka, że on był otwarty na człowieka i że on ludzi z peryferii - tych, którzy byli dalej od Kościoła - przyprowadzał do Chrystusa i do Kościoła" - zaznaczył.

Zdaniem ks. Rytela-Andrianika, szukanie tych, którzy byli daleko od Kościoła, to była "nić przewodnia" w życiu hierarchy. "Nawet z rozmów z nim cały czas to wynikało. Był takim wysięgnikiem czy takim pomostem, przez który ludzie przychodzili do Chrystusa i do Kościoła. Dzięki niemu wiele osób zawarło związki małżeńskie, wiele dzieci zostało ochrzczonych - to jest jego zasługa" - ocenił. Jak wyjaśnił rzecznik KEP, chociaż bp Pieronek jest bardziej znany z wypowiedzi publicznych, jego najważniejszą cechą było "działanie jeden do jednego".

Przypomniał, że jako sekretarz generalny Episkopatu miał wielkie zasługi dla Kościoła w Polsce. "To właśnie ksiądz biskup przewodniczył Kościelnej Komisji Konkordatowej, gdzie m.in. unormowano kwestię małżeństw konkordatowych czy kwestię kościelnego szkolnictwa wyższego, wydziałów teologicznych na uniwersytetach. Bp Pieronek był przy powstaniu Katolickiej Agencji Informacyjnej i »Opoki«. To są wszystko zasługi księdza biskupa" - podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter