30 maja
czwartek
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek: potrzeba więcej sił, by przebaczyć, niż by toczyć wojnę

Ocena: 5
647

W niedzielę Ojciec Święty odwiedzi stolicę Abruzji, gdzie będzie przewodniczył inauguracji Odpustu Celestyńskiego (Perdonanza Celestiniana), którego tradycja sięga końca XIII w. Franciszek jako pierwszy papież od czasów Celestyna V, a więc po 728 latach, otworzy Drzwi Święte w bazylice Collemaggio w L’Aquili. O celach tej wizyty opowiedział w wywiadzie udzielonym włoskiemu dziennikowi „Il Centro”.

Fot. VaticanMedia - grób Celestyna V w L'Aquila

Gest otwarcia Świętych Drzwi jest symbolem przebaczenia, o którym w czasie swojej wizyty Franciszek chce mówić w kontekście wojny na Ukrainie. W wywiadzie dla „Il Centro” podkreślił, że w świecie rozdartym przez nienawiść i wojny, należy zawsze pamiętać, iż zła nie można pokonać innym złem, można je zwyciężyć wyłącznie dobrem. Zaznaczył, że o wiele więcej sił potrzeba, by przebaczyć, niż aby prowadzić wojnę.

Ojciec Święty zauważył, że przebaczenie nie jest spontanicznym odruchem woli, wymaga wielkiej dojrzałości wewnętrznej i kulturowej. Aby ludzie nauczyli się nim żyć, należy tworzyć kulturę pokoju, która jest najlepszą bazą by dojrzewać do przebaczenia. „Bez tego pozostaniemy na zawsze pogrążeni w logice zła, która sprzyja robieniu interesów na wojnie i wzbogacaniu się na wyzysku najmniejszych” – powiedział papież.

Celem papieskiej wizyty jest także spotkanie z miejscową społecznością, która wciąż cierpi po tragicznym trzęsieniu ziemi z 2009 r. Kataklizm niemal zrównał z ziemią historyczną zabudowę L’Aquili. Zginęło 308 osób, a około 1500 zostało rannych. Ojciec Święty chce spotkać jak najwięcej osób, które wówczas ucierpiały. W tym celu przejedzie przez miasto w papamobile i pozdrowi jego mieszkańców. Będzie także modlił się w katedrze, która wciąż jest w ruinie po trzęsieniu. Na dziedzińcu pozdrowi rodziny ofiar, przedstawicieli władz i obywateli.

W wywiadzie dla „Il Centro” Franciszek przyznał, że ból i cierpienie zawsze są tajemnicą. Sam Jezus przeżywał ciemności, ból osamotnienia i porażki. Jednak – jak zauważył – Chrystus uczy nas, że właśnie w takim momencie można wykonać nieoczekiwany gest – zaufać Bogu.

Wierzący wie, że życie jest etapem, który prowadzi do wieczności. Bez tej pewności nic nie miałoby sensu, a wizja śmierci byłaby przytłaczająca. Jednak taka wiara jest darem, o który trzeba prosić

– podkreślił papież.

Franciszek podziękował kościołowi w L’Aquili za pracę na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi: nie tylko za pomoc w odbudowie domów ale – jak się wyraził – za podtrzymywanie nadziei.

Przychodzę do was przede wszystkim po to, aby utwierdzić was w nadziei Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego! Chcę was też zachęcić do życia cennym przesłaniem, jakie papież Celestyn pozostawił całemu Kościołowi. Prawdziwa pokora, miłość, bliskość, przebaczenie i miłosierdzie są najpiękniejszym sposobem głoszenia Ewangelii mężczyznom i kobietom dzisiaj i w każdym czasie

– powiedział papież.

Pielgrzymka rozpocznie się w niedzielę o świcie. Franciszek wyruszy śmigłowcem z Watykanu o godz. 8.00. Po 25 minutach lotu przybędzie na stadion Gran Sasso w L’Aquili, po czym uda się samochodem na plac katedralny. Tam powita go kard. Giuseppe Petrocchi i przedstawiciele miejscowych władz. Papież wejdzie na chwilę modlitwy w zrujnowanej katedrze, a następnie, na dziedzińcu przed nią, skieruje pozdrowienie do rodzin ofiar, władz i obywateli. Następnie pojedzie samochodem do bazyliki Santa Maria in Collemaggio. O godz. 10.00 będzie przewodniczył Mszy na dziedzińcu świątyni i tam też odmówi modlitwę Anioł Pański.

Wczesnym popołudniem papież jest spodziewany z powrotem w Watykanie, gdzie w poniedziałek i wtorek w Nowej Auli Synodalnej zgromadzą się na konsystorzu nadzwyczajnym wszyscy kardynałowie, aby omówić sposoby wprowadzania w życiu nowej konstytucji apostolskiej „Praedicate Evangelium” o reformie Kurii Rzymskiej.

Zainteresowanie papieską wizytą jest ogromne. Sześć specjalnych pociągów przywiezie pielgrzymów do L’Aquili. Jak informuje rzymski dziennik „Il Messaggero”, na papieskiej Mszy spodziewanych jest ponad 3 tys. wiernych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Czwartek, VIII Tydzień wielkanocny
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 14, 12-16. 22-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter