19 sierpnia
piątek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Na krańce świata" - 26. Spotkanie Młodych nad Lednicą (4 czerwca)

Ocena: 0
1281

Hasłem tegorocznego 26. Spotkania Młodych nad Lednicą będą słowa „Na krańce świata”, a odbędzie się ono 4 czerwca - ogłosili organizatorzy. Tym razem wspólnie z dominikanami spotkanie przygotowują Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce. Główną postacią tegorocznego wydarzenia będzie Apostoł Paweł.

Fot. fb/Lednica 2000

Jak co roku, oprócz przejścia przez Bramę-Rybę i wyboru Chrystusa jako przewodnika na drogach życia, wydarzenie będzie miało swoją specyfikę nawiązującą do tematu spotkania. W tym roku będzie nim Apostoł Paweł, nazywany Apostołem Narodów, który zanim zaczął głosić Ewangelię był prześladowcą chrześcijan.

Jednym z elementów spotkania będzie przejście młodych przez tunel złożony z ludzi.

Kolejne osoby będą wchodzić tam z oczami zasłoniętymi opaską, a tworzący tunel będą wypowiadać nad każdym słowa błogosławieństwa. To będzie w pewnym sensie symbolizować doświadczenie Pawła, który traci wzrok, przechodzi przez tunel prowadzony za ręce i wychodzi ku światłu.

- wyjaśnia o. Wojciech Prus, jeden z duszpasterzy Lednicy.

Współorganizatorami wydarzenia są Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce. W 2022 roku przypadają ważne jubileusze dla środowisk zaangażowanych w niesienie Dobrej Nowiny „na krańce świata”: 400-lecie powstania Kongregacji Ewangelizacji Narodów i 200-lecie Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Myślę, że na Polach Lednickich będzie okazja do pokazania wolontariuszy misyjnych, czyli tych, którzy łaskę chrztu przekuli na konkretne działanie w Kościele.

- mówi w rozmowie z KAI ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy papieskich dzieł Misyjnych.

Mam nadzieję, że odwiedzą nas kapłani z innych krajów, którzy przyjeżdżają tu żeby studiować ale i ewangelizować, i ukażą żywotność swojego Kościoła, czasami prześladowanego czy ubogiego, ale, pomimo to, rozwijającego się prężnie.

- dodaje duchowny.

O. Wojciech Surówka, drugi obok o. Prusa, duszpasterz Lednicy tłumaczy, że celem tych spotkań jest przygotowanie młodych do dorosłego życia.

To nie będzie kolejny event, życie tak nie wygląda, niczyje! No, chyba, że jakich muzyków, albo innych artystów estradowych, żyjących od eventu do eventu. A co staje przed normalnym człowiekiem? Po „wyjściu” z młodości i, ewentualnie, okresu studiów czeka go rodzina, praca, parafia. I do tego musimy tych ludzi przygotować.

- podkreśla dominikanin.

Przeczytaj także: Życie to nie event - rozmowa z organizatorami Ogólnopolskiego Spotkania Młodych na Lednicy

Z powodu trwającej pandemii dwie ostatnie edycje wydarzenia odbyły się głównie online. Nie wiadomo jeszcze jaką formułę będzie miało tegoroczne spotkanie.

Pomysłodawcą Spotkań Młodych nad Lednicą był o. Jan Góra, charyzmatyczny duszpasterz młodzieży, zmarły w 2015 roku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

Piątek, XX Tydzień zwykły – Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
Cierpieli głód i pragnienie *
i wygasało w nich życie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 34-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter