19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Narodowy" Grób Pański na Jasnej Górze

Ocena: 0
2392

O tym, że na Jasnej Górze „zawsze byliśmy wolni” i o setnej rocznicy odzyskania niepodległości przypomina tegoroczna dekoracja Grobu Pańskiego na Jasnej Górze.

fot. PAP/EPA/Francisco Guasco

Jak zwykle znajduje się on w Kaplicy Matki Bożej. Modlitwie towarzyszy błaganie „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”. Nad „biało-czerwoną” czuwa Królowa Polski.

Tło dekoracji zajmującej prezbiterium i sporą część Kaplicy, stanowi awers monety wydanej z okazji stulecia Niepodległości Polski przez Skarbnicę Narodową. Widnieje na nim Polska z roku jej odzyskania.

Na tym tle umieszczone są postaci bohaterskich żołnierzy w historycznych mundurach walczących na przestrzeni lat o wolną Polskę i krzyże przypominające mogiły poległych na różnych frontach. Przywołane są czasy trzech zaborów, Powstania Styczniowego, czy Bitwy Warszawskiej.

Na dużych planszach umieszczone są słowa polskiej pieśni religijnej „Boże coś Polskę”, która po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. konkurowała z Mazurkiem Dąbrowskiego o uznanie za hymn państwowy.

W wystroju dominuje olbrzymi krzyż. To replika krzyża VI Światowego Dnia Młodzieży, który odbył się na Jasnej Górze. Na krzyżu umieszczona jest biało-czerwona flaga ułożona w literę „V” symbol Solidarności. Flaga sięga aż po znajdujący się pod krzyżem Grób Pański. Całości przygląda się z zatroskaniem Maryja Królowa Polski. To Ona odgrywała zawsze zasadniczą rolę na polskich drogach do niepodległości. Choć nie było Polski na mapie świata Polacy mieli swoją Królową a Jasna Góra była zawsze symbolem wolności.

- W tym wystroju chciałem podkreślić ofiarę oręża polskiego i tysięcy ludzi, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. Chciałem pokazać to co się działo przez lata, gdy Polska straciła niepodległość i Polskę, która odzyskała niepodległość – powiedział o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.

Przed Grobem Pańskim znajduje się napis: „Tutaj zawsze byliśmy wolni”. To słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1978 r. Są one jednocześnie mottem przewodnim Roku Jubileuszowego 100-lecia odzyskania niepodległości w częstochowskim Sanktuarium. Papież Polak podkreślał, że Jasna Góra to sanktuarium narodu, że „trzeba przykładać ucho do tego świętego miejsca, aby czuć, jak bije serce narodu w Sercu Matki”. Przekonywał, że tylko w ten sposób można dowiedzieć się, jak płyną dzieje Polski w sercach Polaków.

W tegorocznych życzeniach na Uroczystość Zmartwychwstania o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry zachęca, byśmy „w roku 100-lecia Niepodległości uczyli się dobrze korzystać z daru wolności zarówno w wymiarze osobistym, jak i narodowym” i przypomina, że „Pan Zmartwychwstały ukazuje sens ofiarnego życia i zachęca, byśmy w górę wznosili nasze serca”.

Dopełnienie dekoracji Grobu stanowią kwiaty - białe i czerwone róże. Są i czerwone azalie oraz zielony „trawnik” ze zboża. Jak informuje o. dekorator jest ich ok. 2 tys.

Przygotowanie Grobu Pańskiego na Jasnej Górze to skomplikowane przedsięwzięcie. Jego specyfiką jest to, że musi on zostać „złożony” w bardzo krótkim czasie, bowiem Kaplica Matki Bożej cały czas jest dostępna dla pielgrzymów. Jego elementy są przygotowywane znacznie wcześniej. Grób rozbierany jest w przeciągu kilkudziesięciu minut, w czasie trwania procesji rezurekcyjnej w poranek Niedzieli Zmartwychwstania.

-Zachęcam i zapraszam do modlitwy przy Grobie Pańskim na Jasnej Górze, warto przybyć, by odbyć pielgrzymkę przez dzieje Polski – podkreśla paulin przygotowujący dekorację.

Dziś w Wielką Sobotę adoracja Jezusa w Grobie potrwa aż do wieczornej Liturgii Wigilii Paschalnej, a więc do godz. 19.00.

Grób Pański bardzo licznie nawiedzany jest przez częstochowian i pielgrzymów przy okazji święcenia pokarmów na wielkanocny stół.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter